Ak si poškodíte auto na výtlku, poisťovňa Vám zaplatí opravu

0
45

Poškodenie kolesa alebo disku vplyvom zlej a neudržiavanej vozovky je nepríjemná záležitosť. V minulosti bolo doménou iba havarijného poistenia, po novom je možné si takúto škodu nechať poistiť aj v rámci povinného zmluvného poistenia. Čo robiť, ak ste si poškodili auto na výtlku a ako si vybrať najvhodnejšie poistenie? Tu sa to dozviete.

Pripoistenie výtlkov k PZP

Povinné zmluvné poistenie je zákonným poistením a ide o poistenie zodpovednosti za škodu. To znamená, že pokrýva tie škody, ktoré spôsobíte svojim vozidlom vy niekomu inému. Typicky ide o škody pri dopravnej nehode, kde ste vinníkom nehody.

V posledných rokoch ale prišlo v tomto segmente poistnej ochrany k zmenám. K PZP ponúka čoraz viac poisťovní aj špeciálne pripoistenia. Ich cieľom je vykryť aj niektoré udalosti, ktoré môžu mať za následok poškodenie vášho vozidla a spôsobenie ujmy vám. Jedným z pripoistení, ktoré si je možné k PZP dojednať, je aj škoda od výtlku.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


V prípade tohto pripoistenia k PZP platí nasledovné:

  • poškodenie pneumatiky, disku, celého kolesa alebo nápravy od výtlku je možné dojednať samostatne alebo v rámci nejakého väčšieho balíčka
  • poisťovňa pokrýva tieto škody do určitej výšky, spravidla najviac do 1.000 €, závisí to aj od toho, aký balík pripoistenia máte a aký ste si zvolili limit
  • od poistného limitu závisí aj výška poistného, spravidla ide o niekoľko desiatok € ročne navyše k základnej cene za povinné zmluvné poistenie
  • počítať však treba aj so spoluúčasťou, obvykle vo výške 5 až 10 % z preplácanej škody alebo vo forme pevnej čiastky, napríklad 50 alebo 100 €

Havarijné poistenie pre komplexnú ochranu

Druhou možnosťou, ako je možné pokryť škody spôsobené výtlkmi na ceste, je Kasko poistenie. Toto poistenie je primárne určené na pokrytie nákladov za škody spôsobené a môžete ním pokryť nielen poškodenie od výtlku, ale aj iné udalosti.

Havarijné poistenie v prípade výtlkov aj iných poistných udalostí má výhodu obvykle vo vyššom poistnom limite. Zároveň máte poistené celé vozidlo, čiže ak by prišlo k poškodeniu nielen kolesa alebo nápravy, ale aj iných častí, poisťovňa pokrýva aj takéto škody. Kasko poistka pokryje aj škody, ktoré môžu nastať pri vyhýbaní sa výtlku.

Niekedy sa totiž môže stať, že v snahe vyhnúť sa výtlku môže prísť ku kolízii s iným vozidlom. Alebo zídete z cesty na krajnicu a príde k poškodeniu laku napríklad od kríkov pri krajnici. Aj tieto prípady si je možné pokryť z havarijného poistenia.

V prípade, ak príde iba k poškodeniu pneumatiky bez disku, môžete využiť asistenčné služby poisťovne. Po nahlásení udalosti k vám na miesto v prípade nepojazdnosti príde asistenčné vozidlo a pomôže s opravou alebo výmenou pneumatiky. Poisťovňa bude následne refundovať poškodenie, napríklad finančnou náhradou pneumatiky.

Ako postupovať v prípade poškodenia pneumatiky a disku

Ak už k poškodeniu vozidla prišlo, či už na pneumatike alebo disku, úspech refundácie závisí od dodržania správneho postupu. Ten sa líši v prípade, ak máte uzatvorené poistenie s krytím na poškodenie vplyvom výtlku, od prípadu, kedy poistenie nie je.

Tu je v stručnosti návod, ako postupovať pri poškodení:

Ak máte poistenie: Poškodenie vplyvom výtlku je možné poistiť v rámci PZP aj Kasko poistenia. Ak toto poistenie máte, ako prvé zavolajte na asistenčnú linku. Tam vám poisťovňa poradí presný postup, vrátane drobných detailov, na ktoré by ste mohli zabudnúť. Určite treba škodu aj miesto na vozovke zdokumentovať, vrátane vašej ŠPZ.

V ideálnom prípade treba odfotiť aj okolie alebo súradnice GPS v navigácii alebo na mobilnom telefóne. Vzápätí vypíšte príslušné tlačivo o škodovej udalosti, doložte celú dokumentáciu a odošlite všetko do poisťovne. Ak boli prítomní aj nejakí svedkovia, je dobré mať ich svedectvo v písomnej forme a poslať ho ako prílohu s tlačivom.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Ak nemáte poistenie: V tomto prípade bude postup o niečo komplikovanejší a predovšetkým, s neistým výsledkom. Najskôr treba zistiť, či úsek, kde prišlo k poškodeniu vplyvom výtlku, bol označený vodorovným alebo zvislým značením. Ak to tak je, vaše šance sa znižujú. Dôležité je zdokumentovať, či bolo značenie správne.

Spravte fotodokumentáciu vozovky aj jej okolia a presnú fotodokumentáciu poškodenej časti vozidla. Následne privolajte políciu, ktorá určí, či išlo o poškodenie vplyvom zlého stavu vozovky. Ak máte svedkov, požiadajte ich o kontakt. Potom všetko spíšte, vrátane svedectiev a zašlite správcovi príslušnej komunikácie žiadosť o náhradu škody.

Kde nájsť najvhodnejšie poistenie? Skúste online kalkulačky

Či už sa rozhodnete pre poistné krytie výtlkov v rámci PZP alebo v rámci Kasko poistenia, kľúčom k najlepšej poistke je porovnanie podmienok. Doba, kedy by ste museli študovať podmienky poisťovní dlhé hodiny, je našťastie už dávno minulosťou.

Vyskúšajte poistné kalkulačky a online porovnávače:

  • najskôr si vyberiete typ poistenia, čiže buď povinné zmluvné alebo havarijné poistenie, prípadne komplexné poistenie s oboma typmi
  • potom zadáte ŠPZ vozidla alebo manuálne parametre z technického preukazu a zvolíte šírku poistného krytia, pri PZP aj pripoistenie pre výtlky
  • vyplníte parametre a údaje potrebné pre výpočet bonusu za bezškodový priebeh a všetkých ďalších bonus a online kalkulačka vyráta poistenie
  • z prehľadného porovnania všetkých poisťovní a ich balíčkov si vyberiete to, ktoré vám vyhovuje, vyplníte svoje osobné údaje a odošlete žiadosť

Okrem prehľadu a cenového aj necenového porovnania totiž online kalkulačky umožňujú poistenie nielen porovnať, ale aj uzatvoriť. K tomu stačí vyplniť všetky údaje o vozidle a o vás ako poistníkovi do online formulára a potom ich už len odoslať. Na mail vám príde poistná zmluva a dokumenty od poistenia, vrátane zelenej karty.

Výhodou uzatvorenia online poistenia je nielen časová, ale aj finančná úspora. Môžete si zvoliť takú poisťovňu a taký balík poistného krytia, ktorý bude presne podľa vašich požiadaviek. Môžete si porovnať jednotlivé pripoistenia a poistenia poškodenia od výtlku a vybrať si to, ktoré je najvýhodnejšie. Vrátane rôznych úrovní asistenčnej služby.

4/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here