Ako odhlásiť auto? Ide to aj elektronicky online cez internet

0
145

Odhlásenie vozidla je úkon, ktorý nasleduje po predaji novému majiteľovi a ide už o tú „príjemnejšiu“ časť celého procesu. V minulosti bolo nevyhnutné, aby odhlásenie vozidla prebehlo osobne na miestne príslušnom dopravnom inšpektoráte. Dnes už vybavíte odhlásenie aj cez internet, čiže elektronicky a bez nutnosti osobnej účasti.

Odhlásenie auta v okrese alebo mimo okresu

Odhlásenie auta alebo akéhokoľvek iného vozidla môžete spraviť v rámci okresu, mimo okresu alebo dokonca aj do zahraničia. V prípade odhlásenia vozidla v rámci okresu ide o prepis na nového držiteľa, čiže sa spája odhlásenie spolu s prihlásením.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Pri odhlásení auta do iného okresu treba splniť toto:

  • musíte doložiť osvedčenie o evidencii vozidla časť II alebo technický preukaz vozidla a platné potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu
  • ak nebude pri odhlásení prítomný aj nový vlastník vozidla, je potrebné predložiť jeho úradne overené splnomocnenie so súhlasom na prihlásenie
  • ak budete riešiť odhlásenie vozidla do iného okresu elektronicky, musí budúci vlastník doručiť úradne overené splnomocnenie tiež elektronicky
  • prihlásenie v novom okrese je potrebné vykonať do 30 dní, ak sa to nestihne, bude potrebné pri prihlásení predložiť kontrolu originality

S odhlásením auta či už v okrese alebo mimo okres nie sú spojené žiadne poplatky, tie sa platia až pri prihlásení novým majiteľom. Tak, ako aj odhlásenie, aj prihlásenie je možné spraviť elektronicky a má to výhodu nielen časovej, ale aj finančnej úspory. Poplatky sú totiž pri online vybavení úkonu polovičné oproti osobnému vybaveniu.

Postup pre odhlásenie auta online a na čo nezabudnúť

Odhlásenie vozidla je proces, ktorý má svoju postupnosť a to v prípade osobného aj elektronického odhlásenia. Pri odhlasovaní nie je povinné vozidlo pristaviť na fyzickú kontrolu a nie je nevyhnutná ani prítomnosť nového majiteľa.

Odhlásenie vozidla elektronicky má tento postup:

Príprava dokumentov: Prv, ako sa pustíte do vyplnenia elektronickej žiadosti, pripravte si naskenované dokumenty k vozidlu. Ide o osvedčenie o evidencii časť II alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii, prípadne technický preukaz, potrebovať budete aj potvrdenie o uzatvorenom povinnom zmluvnom poistení k danému vozidlu.

Vyplnenie online žiadosti: Na portáli www.slovensko.sk v časti Žiadosti o vykonanie zmeny v evidencii vozidiel si vyberiete online formulár Žiadosť o prevod držby vozidla na inú osobu. V žiadosti vyplníte svoje údaje, údaje o vozidle, údaje o novom držiteľovi vozidla a doplníte ju o prílohy spomínané vyššie, ktoré elektronicky naskenujete.

Súhlas budúceho vlastníka: Dôležitý je tiež súhlas budúceho vlastníka vozidla. Ten musí byť notársky overený a byť súčasťou príloh, ktoré budete posielať spoločne s vyplnenou online žiadosťou. Alternatívou k tomu je, že nový vlastník vyplní online formulár na portáli www.slovensko.sk kde takýto súhlas udelí a autorizuje sám.

Upovedomenie poisťovne: Po tom, ako prebehne prihlásenie vozidla na nového majiteľa, si vyžiadajte kópiu osvedčenia o evidencii vozidla časť II s novými údajmi. Túto kópiu potom elektronicky, poštou alebo osobne zaneste do poisťovne, kde ste mali auto poistené. Vďaka nej môžete vykonať zrušenie PZP ako aj havarijného poistenia.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Odhlásenie auta do cudziny

Okrem odhlásenia vozidla do iného okresu alebo v rámci okresu v Slovenskej republike je možné vykonať aj odhlásenie vozidla do cudziny. Tu sú na výber dve možnosti, odhlásenie bez vydania vývozných tabuliek s evidenčným číslom alebo s tabuľkami.

Ak budete riešiť odhlásenie vozidla do zahraničia, musíte doložiť osvedčenie o evidencii vozidla časť II alebo pôvodne vydané osvedčenie o evidencii vozidla,  prípadne technický preukaz vozidla a osvedčenie o evidencii vozidla. Ak máte aj tzv. malý techničák, čiže čipovú kartu osvedčenia o evidencii vozidla časť I, doložíte aj ju.

V rámci príloh treba doložiť aj potvrdenie o uzatvorení povinného zmluvného poistenia zodpovednosti za škodu, toto poistenie po odhlásení ukončíte. Súčasťou dokladov je aj odborný posudok o kontrole originality vozidla s výsledným hodnotením.

Posudok musí mať záver, že vozidlo je spôsobilé alebo dočasne spôsobilé. Ak ide o poplatky, tie závisia od toho, či sa budú vydávať vývozné tabuľky. Bez tabuliek zaplatíte poplatok 12 €, s tabuľkami je to 33 € za každú tabuľku s evidenčným číslom. Požiadať môžete aj o urýchlené vydanie elektronického osvedčenia, vtedy je správny poplatok 30 €.

Ak už návšteva osobne, tak jedine s rezerváciou

V prípade, že nemáte občiansky preukaz so zaručeným elektronickým podpisom, budete musieť pre odhlásenie vozidla navštíviť dopravný inšpektorát osobne. Aby ste však zbytočne nečakali v rade, môžete využiť online rezerváciu termínu na presný čas.

Táto rezervácia prebieha veľmi jednoducho a rýchlo:

  • najskôr si vyberiete kraj a okres podľa vášho bydliska a vyplníte všetky údaje o sebe a o vozidle, ktoré bude po vás internetový formulár požadovať
  • potom si zvolíte deň a konkrétny čas, o ktorý máte záujem a ktorý vám vyhovuje, systém ponúka najskôr termíny, ktoré sú časovo najbližšie
  • následne si zvolíte typ úkonu, čiže odhlásenie, kde treba špecifikovať, či riešite odhlásenie v rámci okresu, mimo okresu alebo do zahraničia
  • po úspešnom objednaní sa vám príde PIN kód, ktorý bude slúžiť na vytlačenie poradového lístka v momente, ako sa na inšpektorát dostavíte

Ak by ste chceli riešiť daný úkon ešte v ten istý deň, môžete si cez internet zistiť aktuálny stav poradia čakateľov na miestne príslušnom dopravnom inšpektoráte. Podobne, ako si rezervujete termín na ďalšie dni, môžete si rezervovať termín aj v aktuálny deň a to cez online žiadosť o zaradenie do radu čakateľov v rámci aktuálneho poradia.

K dispozícii budete mať viacero časových alternatív a je len na vás, ktorú si vyberiete, spravidla sa začína od najbližšieho voľného času.. Po zaregistrovaní sa dostanete PIN kód, ktorý vložíte do kiosku v momente, ako sa osobne dostavíte na oddelenie evidencie vozidiel. Kiosk vám vytlačí poradové číslo a vy sa zaradíte do radu čakateľov.

5/5 - (1 vote)
Predchádzajúci článokPrihlásenie auta online
Porovnávam slovenský trh poistení. A to nielen cenu poistení, ale aj ich krytie a podmienky poistenia. Zameriavam sa na rôzne typy poistení a to PZP, havarijné poistenie, životné a poistenie domácností. Okrem porovnávania píšem aj o novinkách zo sveta poisťovní a poistenia.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here