Kamery do auta

0
24

Autokamera alebo kamera do auta je momentálne veľmi obľúbeným kúskom interiéru nejedného auta. V čom spočívajú je výhody? Môže nás táto kamera stáť aj pokutu, prípadne nás inak ohroziť?

Autokamera nie je veľkou investíciou, ale je veľkým pomocníkom. Pri dopravnej nehode je čosi ako čierna skrinka a pomôže presne odhaliť príčinu a vinníka nehody. Vodiči sú často menej a menej ohľaduplní, ba niekedy priamo ohrozujú životy ostatných účastníkov cestnej premávky, napríklad vybrzďovaním. Vodič vás predbehne a odrazu zabrzdí, pričom koniec tohto scenára je v rukách vašich reflexov a schopností.  Ak sa vám predsa len pribrzdiť nepodarí, svoju nevinu bez tejto kamery dokážete len ťažko. Je to výborný dôkazový materiál ako pre políciu, tak pre poisťovne. Celý proces poistného plnenia sa razom zjednoduší.


PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Výhodou kamier je to, že natáčajú za svetla, za šera i v noci. Samotná kvalita záznamu samozrejme závisí od typu a výkonnosti kamery, ktorá sa pohybuje priamo úmerne s cenou. Kvalitnejšie prístroje nemajú problém natočiť vašu jazdu aj v noci bez pouličného osvetlenia mimo obce.

Ako funguje kamera do auta?

Pamäť kamery funguje nahrávaním do slučky. Kamera ukladá všetky záznamy na vnútornú SD kartu, pričom jej preplneniu zabráni nahrávanie do slučky. To znamená, že ak je pamäť plná, kamera začne automaticky prepisovať svoje najstaršie dáta. Preto k samotnému preplneniu a prerušeniu nahrávania nikdy nedôjde. Kamery v sebe obsahujú senzor, ktorý pri zachytení nárazu záznam uložia do pamäte a zabránia jeho následnému prepisu. Takýto záznam prenesiete do počítača pomocou SD karty, USB konektoru alebo cez wifi.

Ďalšie funkcie autokamery

Výbornou funkciou je takzvaný parkovací mód. Ten stráži vaše auto celú dobu jeho odpočinku na parkovisku, kamera sa aktivuje len pri zachytení pohybu senzorom. Takto dokážete bez problémov rozlúštiť záhadu nových škrabancov vzniknutých na parkovisku. Oškretiu auta pri parkovaní inej osoby síce nezabránite, ale viete tak odhaliť vinníka, ktorý sa nie vždy zachová fér a z miesta jednoducho rýchlo odíde. Senzor aktivuje kameru taktiež pri vlámaní do auta a pomôže vlamača rýchlejšie identifikovať.

Duálne kamery

Tento typ kamier dokáže snímať nielen situáciu pred vozidlo, ale aj situáciu za vozidlom. Niektoré kamery dokonca snímajú aj dianie vo vašom aute. Máte tak dokonalý prehľad o dianí mimo auta, ale i v ňom.

Filtre

Kvalitnejšie kamery majú samozrejme viac funkcií a vedia vyhotoviť omnoho kvalitnejšie záznamy. Obsahujú UV filter, ale i polarizačný filter, ktorý eliminuje odlesk lúčov z palubnej dosky.

Iné funkcie

  • automatické spúšťanie priamo pri naštartovaní
  • dátum a čas vo videu
  • hlásenie radarov
  • G senzor: tento senzor je mimoriadne užitočným pomocníkom, pretože v prípade kolízie uloží daný záber a zabráni jeho ďalšiemu prepisu. Nahrávaním do slučky sa daný záber nevymaže.

Prítomnosť spomínaných funkcií závisí od jednotlivých typov autokamier. Pri kúpe teda zvážte, ktoré funkcie vám stoja za danú cenu. Do úvahy berte aj spôsob ukladania videozáznamov i výdrž batérie kamery.

Nevýhody autokamier

Hoci majú autokamery nespočetne veľa výhod, iste sa nájde aj pár malých nevýhod a vecí, na ktoré si pri inštalácii kamery musíme dávať pozor.

Nahrávanie zvuku – autokamera zaznamenáva aj zvuk vo vnútri vozidla. Predstavuje to menší zásah do vášho súkromia, pretože okrem vonkajšej situácie zachytí aj váš súkromný rozhovor. Neraz sa nám stáva, že pri stresovej situácii na cestách zareagujeme emotívne.

Umiestnenie kamery – Veľmi dôležitým faktorom je aj samotné umiestnenie kamery, pretože ako dobre vieme, vodičovi nesmie nič brániť vo výhľadovom poli. V opačnom prípade nastáva porušenie zákona, ktoré sa trestá pokutou. Kameru je potrebné správne umiestniť, a to mimo zorného poľa vodiča.

Zverejňovanie záznamov – Záznam nehody vyhotovený vlastnou kamerou môže bez pochyby pomôcť polícii objasniť nehodu a jednoznačne dokázať vinníka. Taktiež pomôže poisťovni pri poistnom plnení. Vy však daný záznam nesmiete zverejňovať na internete, pretože porušujete ochranu osobných údajov ďalšieho zúčastneného vodiča. Vyhnete sa tak zbytočnej pokute.

Ak ste sa po tomto článku  rozhodli pre kúpu jednej z nich, dôkladne si preštudujte všetky funkcie, ktoré kamera ponúka.

Porovnanie najpredávanejších kamier do auta


Porovnanie cien PZP

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here