Letné pneumatiky

0
114

Pneumatiky sú často podceňovanou súčasťou automobilu. Treba si uvedomiť, že hmotnosť auta sa s cestou spája prostredníctvom štyroch styčných plôch, ktoré majú veľkosť modernejšieho mobilného telefónu. Tieto štyri plochy pneumatík častokrát v kritických situáciach rozhodujú o tom či auto ostane nepoškodené a posádka bez poranení. Preto výber pneumatík nielenže nemožno podceniť, ale práve naopak. Mali by sme im venovať patričnú pozornosť a priebežne sledovať ich stav.

Kedy prezuť na letné pneumatiky

Zimné pneumatiky by sme mali mať obuté v období od 15. novembra do 31. marca za predpokladu súvislej snehovej pokrývky. Zákon ďalej neurčuje kedy prezuť na letné pneumatiky. Určite však neodporúčame absolvovať jazdy na zimných pneumatík počas letných mesiacov. Letná pneumatika je navrhnutá tak, aby mala vysokú pružnosť a najväčšiu priľnavosť k vozovke nad 7°C. Zimné pneumatiky nad touto teplotou naopak strácajú ich vlastnosti. Zimné pneumatiky sú stavané primárne na záber v snehu, preto sú pre aquaplaning oveľa vhodnejšie letné pneumatiky. Vyplýva to aj z ich konštrukcie. Letné pneumatiky majú skôr pozdĺžne dezénové drážky čo je výhodné pre odvod vody z pneumatiky. Priečnejšie zárezy v dezéne zimnej pneu sú výhodnejšie pre sneh a ľad.

Ak sa chystáte v letných mesiacoch jazdiť na zimných pneumatikách myslite na to, že brzdný dráha a aj spotreba paliva sa zvyšuje priamo úmerne vonkajšej teplote.

Ako vybrať letné pneumatiky

V prvom rade si zistite aké parametre pneumatiky určil výrobca automobilu. Šírku, priemer, profil a ďalšie parametre zistite z veľkého technického preukazu. Parametre pneumatiky jednoducho pochopíte z nasledujúceho príkladu:

195/65 R15 91H XL

  • Prvým údajom je šírka pneumatiky udávaná v milimetroch, teda v našom prípade 195mm
  • Za lomítkom nájdeme profilové číslo, ktoré vyjadruje pomer bočnice a šírky, teda 65%
  • Ďalej sa udáva priemer disku kolesa R, údaj je v palcoch – 15 palcov
  • Nasleduje index nosnosti (load index), tento údaj vyjadruje maximálne možné zaťaženie pre jedno koleso v kilogramoch. Môžeme použiť len pneumatiku s rovnakým alebo vyšším indexom nosnosti. V našom prípade 91kg.
  • Posledným parametrom, ktorý sa uvádza v technickom preukaze je index rýchlosti SI. Ako už naznačuje názov, je to údaj, ktorý určuje max. konštrukčnú rýchlosť pre pneumatiku. V našom prípade 210km/h. Pri letných pneumatikách môžeme použiť len rovnaký alebo vyšší index. Výnimkou sú zimné pneumatiky, kedy sa môže použiť o jeden stupeň nižší index, platí to však len na Slovensku.

SI (max. rýchlosť km/h):

L: 120, M: 130 ,N: 140, P: 150, Q: 160, R: 170, S: 180, T: 190, U: 200, H: 210, V: 240, W: 270, Y: 300, ZR: >240

Kedy potrebujem nové letné pneumatiky

Nové pneumatiky potrebujete ak hĺbka dezénu klesne pod 1,6mm. Pri nedodržaní minimálneho dezénu Vám hrozí pokuta vo výške až 50 eur. Odborníci však odporúčajú, že pre dostatočný odvod vody je potrebná výška dezénu aspoň 3mm. Takisto by ste si nové pneumatiky mali zakúpiť ak sú nerovnomerne opotrebené (zlá geometria podvozku) alebo ak je odhalená kordová časť pneumatiky. Prihliadať je nutné aj na vek pneumatiky. Guma starne a tým sa znižuje jej pružnosť a priľnavosť. Pri zimných pneu sa odporúča výmena po štyroch rokoch. U letných to je o čosi viac a to 4-6 rokov. Vek pneumatiky zistíte z čísla DOT, ktoré je umiestnené na bočnici pneumatiky. Skladá sa zo štyroch čísel. Prvý pár zobrazuje číslo týždňa a druhý pár rok kedy bola pneumatika vyrobená. Ak vidíte na pneu napr. DOT4019 znamená to, že pneumatika bola vyrobená v 40tom týždni v roku 2019.

Prezúvanie pneumatík

S prezúvaním pneumatík sa obráťte na odborný pneuservis. Ideálne je dať si prekontrolovať aj brzdový systém a podvozok (ramená, tlmiče, pružiny, …) Ak máte dve sady pneumatík, ktoré sú obuté na diskoch a plánujete výmenu kolies sami, odporúčame ich dať pred výmenou vyvážiť. Pri montáži si dávajte pozor na orientáciu kolesa. Symetrické pneumatiky majú na bočnici naznačenú šípku rotácie. Ak sa jedná o asymetrické pneumatiky označuje sa na bočnici vonkajšia časť slovom outer alebo aussen.

4.7/5 - (29 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here