Má havarijná poistka zmysel pri súčasných PZP?

0
384

S celým poisťovacím trhom sa dynamicky menia aj služby poistenia. Povinné zmluvné poistenie PZP nie je výnimkou. Pri jeho začiatkoch ho mnoho ľudí hodnotilo ako otravnú vec, za ktorú treba zaplatiť, ale reálne nepomôže. Časy sa zmenili a z PZP sa stal zaujímavým a komplexným nástrojom ako poistiť motorové vozidlo s pomerne širokým krytím pred škodami.

Pripoistenie čelného skla, stretu so zverou či asistenčné služby

Trend na aktuálnom trhu sa vyvíja smerom k spojení zákonnej poistky PZP a havarijneho poistenia. To znamená, že k základnému PZP je možné priplatiť si sa rôzne pripoistenia podľa vlastného výberu a v ľubovoľnej kombinácii. Poisťovne sa tak dokážu predbiehať v konkurencieschopnosti a poskytovaním rôznych doplatkových balíčkov bojujú o zákazníkov.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Typy najčastejších pripoistení k PZP:

Úrazové poistenie pre vodiča aj posádku automobilu

Pri vážnejšej dopravnej nehode môže ľahko dôjsť k rôznym zraneniam. Poisťovňa kompenzuje napr. pobyt v nemocnici, rehabilitácie a celkovú rekonvalescenciu alebo aj trvalé následky spôsobené dopravnou nehodou. Úrazové poistenie sa nazýva aj poistenie sedadiel v aute.

Pripoistenie čelného skla alebo všetkých skiel

Podľa posledných zmien v zákone kryje poškodené predné sklo už PZP v základe. Má to však háčik. Na to, aby Vám bola uhradená škoda za sklo musíte mať podpísaný papier o nehode od vinníka (správa o nehode) alebo mať kamerový záznam. V praxi je to častokrát nemožné, najmä ak Vám odskočí kamienok od protiidúceho vozidla. V takomto prípade sa budete len veľmi ťažko otáčať na frekventovanej ceste a naháňať vinníka. Pripoistiť sa teda dá čelné, ale aj bočné a zadné sklo bez toho, aby ste museli niekoho naháňať.

Pripoistenie stret so zverou

Srnky, srnce, jelene, jelenice, diviaky, líšky atď. To všetko môže skrížiť našu cestu. Mnohokrát vedia byť škody od stretu aj s malou zverou veľké. Zvery sú počas ruje alebo podmienok ako hmla dezorientované a dokážu narobiť riadne škody.

Pripoistenie proti prírodným živlom

Toto pripoistenie môže byť pre Vás zaujímavé najmä ak nie ste vlastník garáže a svoj automobil parkujete von napr. na parkovisku a živly sú tak priame ohrozenie. Krupobitie či spadnutý konár stromu dokážu urobiť na karosérii auta veľké škody. Niektoré poisťovne idú dokonca do extrémov ako poistenie auta pred pádom lietadla a pod.

Pripoistenie výtlky

Slovenské cesty netreba asi nikomu z nás predstavovať a to najmä ich stav po zimnom období. Poplátané jamy, ktoré sa po „oprave“ zmenia na výbežok, a ktorý sa aj tak po pár mesiacoch rozpadne. Počas tmy alebo daždivého počasia, kedy je výtlk zaliaty mlákou sa nám môže ľahko podariť trafiť výtlk. Následky môžu byť v tom lepšom prípade vo forme defektu. V horšom prípade si to môže odniesť pokrivený či prasknutý disk kolesa. V tom najhoršom prípade utrpí zlomený tlmič, pružina či dokonca rameno alebo prasknutý držiak motora, atď. Škody za neobídenie jedného výtlku sa tak ľahko môžu vyšplhať na štvormiestne číslo s koncovkou €.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Pripoistenie batožina

Pripoistenie batožiny sa Vám môže zísť ak často prevážate drahý tovar, napr. elektroniku, špeciálne nástroje atď.

Asistenčné služby

Táto kapitola je trochu zložitejšia a náročnejšia. Vo všeobecnosti sú asistenčné služby určite praktické. No pre niektoré poisťovne sú asistenčné služby len marketing. Preto si treba poriadne naštudovať čo si pod týmto pojmom poisťovňa predstavuje. V niektorých prípadoch sa jedná iba o koordináciu služieb. To napríklad znamená, že poisťovňa zavolá odťahovku namiesto Vás, ale náklady si už v plnej miere hradíte vy. Pri lepších poisteniach dostanete služby v cene poistky s odťahovou službou, asistencii pri defekte alebo ak Vám dôjde palivo. V prípade nefunkčného auta niektoré poisťovne poskytujú náhradné auto alebo preplácajú nocľah v hoteli pre celú posádku. Kvalitnejšie a komplexnejšie asistenčné služby nájdete však skôr pri plnohodnotných havarijných poisteniach.

Oplatí sa pripoistiť v PZP?

Na túto otázku žiaľ neexistuje jednoduchá odpoveď. Na prvý pohľad vyzerajú všetky tieto doplnkové pripoistenia lákavo. Treba si však pozorne prečítať všetky podmienky. Hlavne výšku krytia doplnkového poistenia (poistné limity) a rozsah spoluúčasti. V praxi môžete počítať kľudne s 10% spoluúčasťou.

Zhrnutie: Postačuje PZP alebo zvoliť havarijné poistenie?

Ak ste majiteľom auta s vekom do 5 rokov mali by ste zvoliť havarijnú poistku. Dôvodom je, že PZP Vám neponúkne potrebnú výšku krytia pre relatívne nové auto. Samozrejme platí, že čím je auto novšie tým sú náhradné diely a celkový servis drahšie.

Zákonnú poistku PZP však určite nepodceňujte. Ako sa hovorí – čert nikdy nespí. Z finančného hľadiska sa oplatí byť radšej pripravený aj na horšie scenáre. Najmä pri súčasných ponukách poisťovní, kedy Vás môže pripoistenie vyjsť na pár eur ročne.

Chcete dostať ponuku pre Vaše auto s PZP pripoistením? Využite našu online kalkulačku

 

4.8/5 - (40 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here