Nálepky o platnosti emisnej a technickej kontrolky STK sa stratia

0
64

Nálepky o emisnej a STK sa stanú už len históriou. Po novom už nebudú potrebné a budú zrušené. To poteší nielen vodičov, ale aj prevádzkovateľov staníc pre technické aj emisné kontroly. Aktuálne sa po úspešnom absolvovaní týchto kontrol vystavuje protokol, malú kartičku resp. osvedčenie a nálepka, ktorá sa lepí na predné sklo.

Kritika nálepiek

Nálepky sú dlhodobo kritizované a to z viacerých dôvodov. Pri policajnej kontrole sa na nich neprihliada, keďže si policajti vedia zistiť platnosť STK a EK cez elektronický systém jednoduchým zadaním ŠPZ. Dokonca ani majiteľovi auta nenapovedia presný dátum platnosti. Je na nich uvedený len rok a mesiac. Ďalším z problémov je ich skladovanie – nálepky sú klasifikované ako ceniny, teda musia byť chránené, uzamknuté a evidované.

Asociácia STK žiada aj zrušenie vystavovania protokolu, stačiť má iba kartička potvrdzujúca platnosť kontroly. To by mohlo mať aj ekologický dopad, keďže len počas minulého roku ich bolo vystavených necelých 1,5 milióna. Druhá strana brehu požaduje zníženie poplatkov za EK a STK ako odraz zníženej záťaže prevádzkovateľov kontrolných staníc.

Zrušenie kartičiek by sa malo zavádzať v horizonte do jedného roka. Návrh vzišiel z takzvaného Sulíkového kilečka vylepšení pre podnikateľský trh. Vláda návrh odhlasovala. Výsledkom by malo byť zníženie zbytočnej administratívnej záťaže.

Výsledkom prešvihnutia platnosti STK aj EK hoc aj o jeden deň je pokuta. Preto si tento dátum radšej poznačte s predstihom do kalendára, aby ste sa vyhli zbytočným problémom a pokutám. Takisto si dajte pozor aj na platnosť PZP, kde sa pokuta môže vyšplhať až do 3 000 eur. Overenie ceny za PZP si môžete aj online cez kalkulačku.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here