Poistenie do hôr online

0
187

Či už idete na bežnú letnú turistiku, alebo ste sa vybrali na adrenalínovú lyžovačku v zime, poistenie na horách by malo byť súčasťou vašej batožiny tak isto, ako aj oblečenie či športové potreby. Platí to o to viac, že aj toto poistenie si viete dojednať online, takže nemusíte nikam chodiť a všetko vybavíte z pohodlia vášho domova bez osobného kontaktu.

Tak, ako aj iné poistné produkty, aj poistenie do hôr s vybavením cez internet má výhodu nielen v jednoduchosti či rýchlosti, ale predovšetkým v tom, že si viete porovnať všetky dostupné poistné balíčky a poisťovne a vybrať si tak poistenie presne na mieru.

Hoci poistenie na hory ponúka o niečo menší počet poisťovní, ako je tomu v prípade klasického cestovného poistenia, aj tu je výber dostatočný na to, aby ste si našli presne také poistné krytie, aké potrebujete. Kvalitná online kalkulačka alebo šikovný porovnávací nástroj vám pomôžu nielen s výpočtom poistenia, ale aj s jeho uzatvorením a tiež platbou.

ikona cta cestovne
CESTOVNÉ POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Poistenie na hory online a jeho najväčšie výhody

Ak chcete uzatvoriť poistenie do hôr napríklad aj deň pred odchodom, práve dojednanie cez internet je najlepším možným riešením. To, čo bolo v minulosti časovo náročné a kvôli čomu ste museli obehávať viacero poisťovní, teraz vybavíte za pár minút a priamo z domu.

Poistenie na hory sa dá okrem dojednania priamo v poisťovni získať aj online a to s využitím špeciálnych poistných kalkulačiek alebo aplikácií zameraných na porovnanie.

Ak sa rozhodnete uzatvoriť poistenie cez internet, môžete tak spraviť aj z pohodlia obývačky, nemusíte mať ani počítač, stačí vám k tomu smartfón či tablet.

Poistenie si viete dojednať ako samostatný produkt, aj v rámci cestovného poistenia.

Nakoľko poistenie do hôr je komerčným produktom, jednotlivé poisťovne medzi sebou v ponuke poistenia konkurujú a to platí aj pri vybavovaní online. Najlepšou možnosťou je preto využiť online porovnávač alebo online kalkulačku, ktoré vám prinesú kompletný prehľad na jednom mieste a vy si tak viete vybrať najvýhodnejšiu aj najlepšiu ponuku.

Okrem takéhoto porovnania na jednom mieste získate aj ďalšie výhody a benefity:

 • poistenie si viete vybrať presne na mieru a v takej šírke, v akej potrebujete, to znamená, že si k nemu viete dojednať aj niektoré dodatočné a ďalšie pripoistenia
 • šetríte čas aj peniaze, nemusíte totiž sledovať aktuálne akciové ponuky poisťovní, online porovnávače a kalkulačky to spravia za vás a získate tak najlepšiu cenu
 • viacero poisťovní ponúka pri uzatváraní poistenia online aj zľavy, vďaka čomu získate ešte lepšie finančné podmienky a nižšie poistné, ako pri osobnom dojednaní
 • poistenie si môžete uzatvoriť aj na poslednú chvíľku, napríklad deň pred odchodom na dovolenku, flexibilita je teda nadpriemerná oproti osobnému dojednaniu

ZA POISTENIE VIETE CEZ INTERNET AJ ZAPLATIŤ

Cez internet je možné nielen porovnanie a uzatvorenie poistenia na hory, ale aj jeho platba. Platí to hlavne vtedy, ak si zvolíte kvalitné a overené online kalkulačky alebo porovnávače, tie najlepšie vám umožnia dokonca platiť aj prostredníctvom mobilného telefónu.

Čo poistenie na hory online zahŕňa a čo pokrýva

Poistenie na hory je laický názov poistenia pokrývajúceho náklady na akcie Horskej záchrannej služby. Ide o akcie a úkony, ktoré sú zamerané na pomoc pri ťažkostiach rôzneho druhu v horských oblastiach, kde Horská záchranná služba pôsobí.

V rámci tohto poistenia sú zahrnuté predovšetkým nasledovné oblasti:

Pátranie a vyhľadávanie: Záchranné akcie na horách začínajú pátraním a hľadaním turistu, ktorý sa dostal do problémov. Poistenie pokrýva už tieto úvodné náklady, ktoré súvisia predovšetkým s nasadením ľudských síl a techniky, rovnako tak náklady na materiálne zabezpečenie prehľadávania terénu. Prehľadávanie sa týka aj jaskýň a priepastí.

Vyslobodzovanie a prvá moc: Po nájdení turistu je podľa potreby poskytnutá prvá pomoc na zmiernenie akútnej bolesti alebo v prípade ohrozenia života a zdravia. Ak je to nevyhnutné, vykonajú sa tiež aj úkony vyslobodenia, napríklad z jaskýň alebo priepastí, prípadne z iných ťažko dostupných miest. Poistenie pokrýva všetky náklady spojené aj s touto činnosťou.

Prevoz k vozidlu rýchlej zdravotnej pomoci: Treťou oblasťou, na ktorú sa vzťahuje horské poistenie, je prevoz alebo zvoz z miesta záchrannej akcie k vozidlu rýchlej zdravotnej pomoci. Pri tejto činnosti môžu byť použité ľudská sila alebo dopravné pozemné prostriedky rôzneho druhu, poistenie pokrýva všetky súvisiace náklady až do miesta ukončenia prevozu.

Prevoz do zdravotníckeho zariadenia: Ak si to vyžaduje zdravotná situácia, zabezpečí Horská záchranná služba prevoz zraneného turistu z miesta záchrannej akcie až priamo do zdravotníckeho zariadenia. Najčastejšie ide o leteckú prepravu do najbližšieho zariadenia v závislosti od typu poranení alebo zdravotného stavu a poistenie kryje aj tento prevoz.

Zvoz a prevoz telesných pozostatkov: V prípade fatálnych dôsledkov, kedy sa už nepodarí nájsť strateného turistu nažive, pokrýva poistenie na hory aj náklady súvisiace s transportom jeho telesných pozostatkov do miesta, kde si telo prevezmú príslušné úrady alebo inštitúcie. Preprava môže byť pozemná aj letecká, v závislosti od terénu, poistenie kryje obe.

Štandardnú poistnú ochranu si viete rozšíriť aj pripoisteniami:

Pripoistenie rizikových športov: Prvým pripoistením rozširujúcim základnú poistnú ochranu na horách je poistenie rizikových športov. Sem patria zimné športy mimo vyznačených tratí, skalolezectvo, jaskyniarstvo alebo zjazd na horskom bicykli. Aby ste boli krytý aj v týchto prípadoch a nemuseli platiť náklady zo svojho, mali by ste si dojednať pripoistenie.

Pripoistenie rizikových činností: Druhým častým pripoistením je poistenie nákladov súvisiacich so záchrannou činnosťou v dôsledku prevádzkovania rizikových činností a povolaní v horskom prostredí. Ide napríklad o pohyb v horskej oblasti s horolezeckými pomôckami a výstrojom, prípadne o povolania s vyšším rizikom, napríklad horský vodca.

Ktoré poisťovne ponúkajú poistenie na hory online

Aktuálne si viete poistenie do hôr dojednať v 6 poisťovniach, ktoré ho ponúkajú či už v rámci samostatného poistenia len čisto pre záchranné akcie Horskej záchrannej služby, alebo v rámci širších balíkov cestovného poistenia pokrývajúceho aj niektoré iné situácie.

Tu je abecedný prehľad poisťovní, ktoré ponúkajú horské poistenie:

Allianz – Slovenská poisťovňa: Známe poistenie na hory pre celý rok ponúka poisťovňa Allianz. Toto poistenie môžete využiť len na jednorazovú dovolenku v lete či zime, alebo aj ako celoročné poistenie s dlhodobou ochranou. Dojednať sa dá samostatnej aj v rámci štandardného cestovného poistenia so širším pokrytím a to pre poistencov až do 70 rokov.

Generali: Pre letnú turistiku aj zimné športy na horách si viete dojednať tiež poistenie do hôr od poisťovne Generali. K dispozícii máte tri balíky od základného, cez extrém až po poistenie v rámci dlhodobého cestovného poistenia. Poistenie môžete dojednať aj pre rizikové aktivity, napríklad jaskyniarstvo, k poisteniu si viete zvoliť aj udalosti typické pre cestovanie.

Komunálna poisťovňa: Ak hľadáte komplexnú poistnú ochranu pri svojej dovolenke na horách, môžete využiť aj ponuku Komunálnej poisťovni. Poistenie si viete dojednať na 3 dni, ale aj na celý rok, pričom v najvyššom balíku máte komplexnú ochranu vrátane poistenia storno zájazdu alebo úrazového poistenia. Získate tak pokrytie aj pre bežné cestovanie.

ikona cta cestovne
CESTOVNÉ POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Kooperativa: Poistenie na hory až v troch balíčkoch je dostupné aj v poisťovni Kooperativa. Dojednať si ho môžete jednorazovo na presný počet dní aj celoročne, pričom okrem pokrytia samotných nákladov na záchranné akcie môžete mať v najvyššom balíku aj cestovné poistenie pokrývajúce napríklad trvalé následky úrazu, batožinu alebo zodpovednosť za škodu.

Union: Poisťovňa Union ponúka krátkodobé aj ako dlhodobé poistenie na hory, či už vám ide o štandardnú turistiku, alebo o skialpinizmus. Poistenie si môžu dojednať poistenci do veku 70 rokov, pričom k dispozícii je viacero balíkov poistenia. V prípade najvyššieho modulu máte pokryté nielen náklady Horskej záchrannej služby, ale napríklad aj poistenie batožiny.

Uniqa: Tuzemské aj zahraničné poistenie pre pokrytia nákladov na záchranné akcie ponúka aj poisťovňa Uniqa. Tá na rozdiel od väčšiny poisťovní pokrýva v prípade výberu správneho balíka nielen poistenie na hory, ale aj pre záchranné akcie na vode. Poistenie si môžete zvoliť už na 1 deň a viete si ho dojednať aj s pripoisteniami pre širšiu poistnú ochranu.

Cena za poistenie na hory online

Výhodou uzatvárania poistenia do hôr cez internet je získanie zaujímavých zliav a výhodnejších cenových podmienok. Na konečnú cenu poistenia však má vplyv viacero faktorov, pričom niektoré môžu cenu nielen znižovať, ale aj zvyšovať.

Tu sú parametre a podmienky, ktoré cenu poistenia na hory ovplyvňujú najviac:

 • typ poistenia, čo je primárny faktor určujúci náklady na poistenie, nakoľko dojednať si viete krátkodobé poistenie s vyššou cenou na deň, alebo celoročné a dlhodobé
 • počet dní poistenia, kde platí jednoduchá priama úmera, že čím dlhšie poistenie je, tým je drahšie, rovnako tak je dôležitým činiteľom aj počet poistených osôb
 • rozsah poistného krytia, väčšina poisťovní ponúka štandardné krytie v rozsahu záchranných akcií Horskej záchrannej služby, pripoistenia cenu poistného zvyšujú
 • naopak vplyv na zníženie ceny poistenia majú zľavy, akcie a bonusy, najčastejšie práve za uzatvorenie online, prípadne zľavy za viacero zmlúv v jednej poisťovni

NIELEN CENA, ALE HLAVNE POISTNÁ OCHRANA

V súvislosti s cenou treba pamätať aj na riziko, že nízka cena sa obvykle nerovná kvalitné poistenie. Na jednej strane je dôležité pozerať na to, aby bolo poistenie do hôr výhodné, ale primárne treba pozerať na dostatočnú šírku poistnej ochrany či poistné limity.

Najčastejšie otázky o poistení na hory online

Keďže poistenie na hory patrí medzi veľmi často využívané produkty v rámci portfólia komerčného poistenia, viacerí poistníci sa zaujímajú nielen o teoretické parametre poistenia, ale aj o praktickú ochranu a podmienky v praxi. Týka sa to aj spôsobu uzavretia online.

Toto sú najčastejšie dotazy a otázky:

Je možné si pri vybavovaní online dojednať aj komplexné poistenie?

Áno, ak vám porovnávač alebo online kalkulačka ukážu, že je pre vás výhodnejšie komplexné cestovné poistenie na celý rok a naopak nie krátkodobé poistenie na hory s jednorazovou ochranou, výhodou internetu je, že si viete dojednať aj takéto poistenie. Navyše, cestovné poistenie si viete online navoliť presne podľa seba aj s ďalšími pripoisteniami.

Kde všade mi platí poistenie do hôr? Potrebujem ho aj na rekreačné športy?

Poistenie platí v horských oblastiach vrátane jaskýň a priepastí v tomto území. Ide o známe destinácie, napríklad ako sú Tatry, ale aj tie menej známe, napríklad oblasť Bukovských vrchov. Poistenie sa vzťahuje na pokrytie nákladov na záchranné akcie v týchto oblastiach, takže je jedno, či idete na turistiku alebo rekreačne športovať, potrebujete ho tak či tak.

Nie je lepšie a výhodnejšie dojednať si poistenie na hory cez SMS?

Nie, hoci sa to tak môže na prvý pohľad zdať. Dojednanie poistenia cez krátku textovú správu nie je o nič jednoduchšie, z pohľadu času a vynaloženej energie je rozhodne pohodlnejšie uzatvoriť poistenie online. Oveľa dôležitejšou výhodou však je, že pri poistení na hory cez internet si viete prehľadne porovnať všetky ponuky a zvoliť si tak najlepšie poistenie.

Kedy je potrebné uhradiť poistné za poistenie určené na hory?

Aby bola poistná ochrana skutočne účinná a platná, musíte uhradiť poistenie ešte pred prvým dňom jeho platnosti, v opačnom prípade nebude poistenie platiť, prípadne môže prísť ku kráteniu poistného plnenia. V tomto ohľade je uzatvorenie online znova ďalšou veľkou výhodou, nakoľko zaplatiť viete aj cez internet a to aj v deň dojednania poistenia.

Uzatvorenie poistenia na hory online a prečo využiť porovnanie

Prvým krokom, ktorý by ste mali pri vybavovaní poistenia na hory cez spraviť, je porovnať si všetky možnosti a poisťovne. Hoci je tento typ poistného produktu na prvý pohľad všade rovnaký, v skutočnosti je poistenie všade mierne odlišné a s inými podmienkami.

Online porovnávače vám s touto situáciou veľmi rýchlo pomôžu:

Začnite zadaním počtu osôb, doby poistenia a šírky poistenia do porovnávača.

Na základe týchto údajov vám porovnávač ukáže všetky možnosti poistenia na hory.

Vyberte si to poistenie, ktoré je pre vás najlepšie, vyplňte svoje údaje a odošlite žiadosť.

Potom už len počkáte na doručenie poistných dokumentov a zaplatíte poistné.

S porovnávačmi tak máte za pár minút jasné, ktoré poistenie sa vám oplatí najviac, ale ušetríte aj čas a peniaze. Poistné dokumenty vám totiž neprídu štandardne poštou v papierovej podobe, ale mailom v elektronickej. Nemusíte teda chodiť nikam na poštu, ale viete si poistenie vybaviť priamo z pohodlia obývačky a za pár minút.

S online porovnávačmi a poistnými kalkulačkami získate aj ďalšie výhody:

 • rýchlo a na jednom mieste si viete porovnať všetky poistenia, poisťovne a ich produkty a to nielen z pohľadu ceny, ale aj z pohľadu šírky pokrytia
 • nemusíte študovať aktuálne akcie alebo zľavy v poisťovniach, porovnávač vám ich všetky priblíži, pričom poistenie máte vypočítane už s cenou presne na mieru
 • tie najkvalitnejšie porovnávače nie sú len o mechanickom výpočte poistenia, ale vám môžu ponúknuť aj nezávislé poradenstvo, napríklad cez infolinku

Ak ide o platenie za poistné, nielen porovnanie či dojednanie poistenia na hory vybavíte cez internet, ale aj zaplatenie poistného. Nemusíte však čakať na zdĺhavé bankové prevody cez internet banking, kvalitné a seriózne porovnávacie nástroje alebo kalkulačky vám umožnia zaplatiť za poistenie aj platobnou kartou online, čo je najrýchlejší spôsob platby.

ZAPLATIŤ VIETE AJ CEZ SMARTFÓN

Tak, ako napríklad aj pri majetkových poisteniach, aj v prípade poistenia na hory je možná platba za poistenie nielen online, ale aj smartfónom. Stačí vám k tomu aplikácia na čítanie QR kódov a na základe poistnej dokumentácie môžete po načítaní kódu zaplatiť mobilom.

Online kalkulačka a odporúčania, ako uzatvoriť najlepšie poistenie na hory

Okrem porovnania je pre získanie najlepšieho poistenia do hôr dôležitý aj presný výpočet. S tým vám môžu pomôcť online poistné kalkulačky, ktorých je na internete viacero. Nie všetky sú však rovnakej kvality a to sa potom prejaví aj pri samotnom poistení.

Dôležité je preto pozerať aj na výber konkrétnej kalkulačky a porovnávača:

 • dôležité je, či sú online poistné nástroje známejšie a dlhšie na trhu, veľkým plusom je ak ide o súčasť väčších a komplexnejších poistných portálov
 • výpočet ceny musí zahŕňať všetky parametre a podmienky v rámci poistenia, výsledná cena musí byť konečná a musí vychádzať z aktuálnych zliav a akcií
 • potrebné je aj to, aby bolo porovnanie nestranné a komplexné, čiže nesmie byť preferovaná žiadna poisťovňa a porovnanie by sa malo týkať nielen cien
 • okrem porovnania, výpočtu a uzavretia poistenia by vám mali kalkulačka alebo porovnávač pomôcť aj so zaplatením poistenia, samozrejme seriózne

Kvalitné poistné kalkulačky a porovnávače vám teda značne uľahčia samotný výber poistenia, ako aj jeho dojednanie a zaplatenie. Všímajte si hlavne to, či je celý proces transparentný a bez dodatočných poplatkov alebo provízií navyše. Jedine vtedy ušetríte čas aj peniaze a vyberiete si naozaj najlepšie poistenie do hôr.

Pre uzavretie aj porovnanie poistenia na hory môžete využiť aj našu online kalkulačku:

4.9/5 - (49 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here