Povinnosť zimných pneumatík – zákon na Slovensku a v okolitých krajinách

1
1338

Povinnosť prezúvania zimných pneumatík určuje zákon v susediacich krajinách rôzne. Keďže neznalosť zákona neospravedlňuje, je dôležité, aby ste pred cestou do zahraničia, ale aj po Slovensku,  tieto zákony poznali.

Prečo je lepšie pneumatiky prezuť?

Zimné pneumatiky majú iné vlastnosti ako tie letné v závislosti od jej zloženia a dezénu. V zložení zimných pneumatík sa nachádzajú aj zmäkčovadlá, ktoré zabraňujú stvrdnutiu pneumatiky a zvyšujú tak priľnavosť. K lepšiemu účinku brzdenia na zimnom povrchu vozovky prispieva aj tvar dezénu.

Slovensko zimné pneumatiky

Povinnosť zimných pneumatík na Slovensku určuje Zákon č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke, ktorý hovorí, že povinnosť používania zimných pneumatík je na osobných autách od 15. novembra do 31. marca, pokiaľ vozovku pokrýva súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad, a to na všetkých nápravách. Nákladné autá nad 3,5 t musia mať zimné pneumatiky aspoň  na jednej z náprav, autobusy opäť na všetkých nápravách.

Táto povinnosť platí aj mimo tohto obdobia, pokiaľ je na ceste už spomínaná súvislá vrstva snehu, námraza alebo ľad. Minimálny dezén musí byť 3 mm. Ak si pneumatiky neprezujete a vydáte sa na cestu, riskujete nielen pokutu, ale aj zákaz pokračovania v jazde a následné odtiahnutie vozidla, čo je finančne omnoho náročnejšie ako prezutie pneumatík v servise.

Kedy je vhodný čas na prezutie?

Neodporúča sa čakať do poslednej chvíle na prvý sneh či námrazu. Podľa odborníkov by ste mali vážne premýšľať o prezutí už vtedy, keď denná priemerná teplota neprekročí  7°C, a to tri dni po sebe. V opačnom prípade nezodpovedne riskujete svoj život, život posádky vášho auta a ostatných účastníkov cestnej premávky. V neposlednom rade riskujete pokutu vo výške 60€ pri fyzickej osobe, pri právnickej osobe sa môže suma vyšplhať až do výšky 3500€.

Česko zimné pneumatiky

V susednom Česku je upravuje legislatíva podmienky prezutia nasledovne. Vodič je povinný mať prezuté pneumatiky od 1. novembra do 31. marca pri jazde na cestných komunikáciách, ktoré sú označené dopravnou značkou „zimná výbava“.  Avšak mimo týchto ciest platí podobná podmienka ako na Slovensku – ak je na ceste sneh, ľad či iné zimné podmienky, alebo ak sa tieto podmienky v priebehu jazdy dajú očakávať.

zimne pnematiky2

Maďarsko

V Maďarsku zimné pneumatiky povinné nie sú.  Avšak súčasťou povinnej zimnej výbavy sú snehové reťaze. Ak ich pri vstupe do tejto krajiny v aute nebudete mať, ďalej sa, žiaľ, nemusíte nedostať.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Rakúsko

Rakúske zákony stanovujú povinnosť jazdy so zimnými pneumatikami na všetkých štyroch kolesách v období od 1. novembra do 15. apríla v závislosti od podmienok počasia – sneh, ľad, námraza. V prípade, že vás rakúska polícia zastaví a objaví vám pri jazde po zasneženej vozovke  letné pneumatiky, udelí vám nemilosrdnú pokutu až do výšky 5000€. V prípade, že s letnými pneumatikami spôsobíte dopravnú nehodu, poisťovňa vám odmietne hradiť náklady v plnej výške.

Pozor na hĺbku dezénu, pretože v Rakúsku sa pneumatiky s dezénom menším ako 4mm považujú za letné! Pri horských priechodoch sú povinnou výbavou aj snehové reťaze.

zimne pnematiky

Nemecko

Povinnosť zimných pneumatík v tejto krajine nie je obmedzená časovo, ale poveternostnými podmienkami. Pokutu dostanete už v prípade, že budete s vašimi letnými pneumatikami zdržiavať premávku na nasneženej ceste. Problémy s preplácaní poistnej udalosti budete mať v prípade, že s nimi spôsobíte dopravnú nehodu.

Poľsko

V tejto krajine nie je stanovená  povinnosť  prezúvať zimné pneumatiky, je to len odporúčanie, ktoré berte na vedomie vzhľadom na vlastnú bezpečnosť a poveternostné podmienky.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Prezutie pneumatík a kontrola auta pred zimou

N prezutie zimných pneumatík treba myslieť včas, ideálne s predstihom. Nemali by ste sa spoliehať iba na to, že na vozovke nie je súvislá vrstva snehu. Asi nikomu nie je nutné vysvetľovať, že zmes zimných a letných pneumatík sa líši a ovplyvňuje jazdné vlastnosti auta aj na suchej vozovke pri nízkych teplotách (pod 7°C). Pri prezúvaní v servise odporúčame dať skontrolovať aj geometriu a podvozkové časti vozidla. Nesprávna alebo rozladená geometria kolies Vám môže vážne poškodiť pneumatiky nerovnomerným opotrebením a zhoršiť jazdné vlastnosti. Zjazdiť nové pneumatiky za jednú sezónu nie je ekonomický prístup preto nastavenie geometrie určite nepodceňujte. Kvalitný pneuservis Vám skontroluje už aj stav podvozkových častí a ich opotrebení ako napr. tlmiče, čapy riadenia, pružiny, ramená, poloosi, … Prehliadkou si môžete opäť ušetriť nemalé sumy peňazí. Odhalenie chýbajucej prachovky na tlmiči alebo manžety na axiálnom tiahle riadenia či poloosi a ich rýchle nahradenie Vám ušetrí výmenu týchto súčiastok. Ak by ste chceli dotiahnuť takúto prehliadku do dokonalosti  dajte si skontrolovať aj brzdy. Ako sa hovorí, auto rozbehnúť môžete ale zastaviť ho musíte. Kontrolu geometrie, podvozku a bŕzd odporúčame absolvovať aj po zime, pri prezúvaní zimných pneumatík na letné.

Porovnanie najpredávanejších pneumatík 

 

4.9/5 - (33 votes)

1 komentár

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here