Ako prihlásiť nové auto

0
422

Stali ste sa majiteľom nového motorového vozidla a nemáte skúsenosti s jeho prihlásením? Ste na správnom mieste, mnoho majiteľov nevie ako má postupovať v takomto prípade. Preto sa je lepšie vopred pripraviť na tieto byrokratické úkony a vedieť aké všetky doklady potrebujete k tomu, aby ste dostali na svoje auto vytúžené ŠPZ.

Koľko času máte na prihlásenie vozidla

Na prihlásenie auta máte 15 dní. Ak tento termín prešvihnete budete musieť absolvovať s autom kontrolu originality. Vozidlo prihlasuje držiteľ (vo väčšine je držiteľ a vlastník tá istá osoba). Výnimky sú v prípadoch ako kúpa cez lízing kedy je vlastník leasingová spoločnosť a držiteľom osoba, ktorá kúpila auto na lízing. Po splatení celej sumy sa stáva držiteľ aj vlastníkom. Ďalší prípad môže byť ak je vlastníkom právnická osoba napr. s.r.o.

Kde sa eviduje vozidlo

Auto môžete prihlásiť na dopravnom inšpektoráte v mieste Vášho bydliska. Ak je držiteľom právnická osoba, prihlasuje sa v mieste sídla spoločnosti alebo prevádzky. Okresné riaditeľstvá PZ nájdete na adrese ministerstva vnútra.

Aké doklady a dokumenty potrebujete

Určite nechcete vystáť rad dvakrát kvôli zabudnutému dokumentu. Bez všetkých potrebných dokladov Vám auto na polícii neprihlásia, preto si ich radšej poriadne skontrolujte. Myslite najmä na to, že pred prihlásením vozidla musíte mať naň uzavretú poistku PZP. Cenu pre PZP si jednoducho vypočítate cez túto kalkulačku, ktorá porovnáva ponuky zo všetkých poisťovní. Cez internet ju môžete rovno aj uzatvoriť a vyhnúť sa čakaniu v poisťovniach. Všetky potrebné dokumenty Vám prídu na email do pár minút.


PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Zhrnutie dokumentov, ktoré budete potrebovať:

  • vyplnená žiadosť o zapísaní vozidla do evidencie (tlačivo si môžete stiahnuť tu) alebo Vám ju poskytnú na vrátnici OR PZ
  • osvedčenie o evidencii časť II
  • faktúra, leasingová zmluva alebo kúpno predajná zmluva
  • potvrdenie o poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla PZP – odporúčame online kalkulačku
  • platný doklad totožnosti (občiansky preukaz, vodičský preukaz, …)
  • splnomocnenie s úradne overeným podpisom držiteľa vozidla, v prípade že zapisujete cudzie vozidlo (zastupujete držiteľa vozidla)
  • originál výpisu z obchodného registra alebo živnostenský list, ak ste (ako držiteľ vozidla) podnikateľ
  • prítomnosť osoby oprávnenej zastupovať organizáciu (živnostník, konateľ spoločnosti, osoba úradne splnomocnená), ak ide o zápis vozidla, ktoré má prevádzkovať právnická osoba,
  • overené splnomocnenie leasingovej spoločnosti
  • správny poplatok (kolok)

Pri prihlasovaní vozidla s udeleným typovým schválením ES, je potrebné predložiť tzv. COC doklad (certifikát o konformite). Tento dokument na inšpektorát priniesť nemusíte, ak ho vopred zaslal predajca vozidla prostredníctvom elektronickej služby.

Ako dlho trvá prihlásenie auta

Celý tento proces môže pokojne trvať aj hodiny, záleží od počtu ľudí v rade pred Vami. Myslite na to, že po vypísaní žiadosti potrebujete absolvovať ešte obhliadku vozidla, kde sa kontroluje VIN číslo a štítok auta. Časy a miesta obhliadok nájdete na stránke minv.sk Až po obhliadke sa dostávate do radu k „okienku“.

NÁŠ TIP: Termín je možné vopred dohodnúť online cez elektronické služby ministerstva vnútra TU. Rezervujte sa na presný čas a zredukujte čakanie aj o niekoľko hodín. Viac info v článku: Rezervácia termínu pre prihlásenie auta

Cena za prihlásenie vozidla

Cena za evidenciu motorového vozidla je vždy individuálna. Minimálne cena pre prihlásenie v rovnakom okrese je 33€, pretože ostávajú pôvodné značky. Ak prihlasujete z iného okresu bude Vás to stáť minimálne 66€ (33€ + 2x značka za 16,50€). Cenu za prihlásenie si vypočítate tak, že hodnotu sadzby z tabuľky č.1 vynásobíte koeficientom z tabuľky č. 2.

Tabuľka č. 1

Výkon motora v kW

Sadzba poplatku v eurách

nad

do

80 vrátane

33

80

86 vrátane

90

86

92 vrátane

110

92

98 vrátane

150

98

104 vrátane

210

104

110 vrátane

260

110

121 vrátane

360

121

132 vrátane

530

132

143 vrátane

700

143

154 vrátane

870

154

165 vrátane

1 100

165

176 vrátane

1 250

176

202 vrátane

1 900

202

228 vrátane

2 300

228

254 vrátane

2 700

254

a viac

3 900

Tabuľka č. 2

Vek vozidla

Koeficient zostatkovej hodnoty vozidla

prvá evidencia

1,00

do 1 roka vrátane odo dňa prvej       evidencie

0,82

do 2 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,68

do 3 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,56

do 4 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,46

do 5 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,38

do 6 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,32

do 7 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,26

do 8 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,23

do 9 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,19

do 10 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,16

do 11 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,14

do 12 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,12

do 13 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,10

do 14 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,09

do 15 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,08

do 16 rokov vrátane odo dňa prvej evidencie

0,07

nad 16 rokov odo dňa prvej evidencie

0,06

Príklad: Vaše auto je vyrobené v roku 2010 a jeho výkon je 77kW.  Sadzba poplatku je 33€, koeficient veku vozidla je 0,23. Tieto dve hodnoty vynásobíme tj. 33*0,23=7,59. Ako sme písali vyššie, minimálny poplatok je 33€. Čiže cena za prihlásenie bude 33€ z rovnakého okresu, ak je z iného okresu cena za prihlásenie bude 66€.

NÁŠ TIP: Ak si nie ste istý vypočítanou čiastkou, kolky dopredu radšej nekupujte. Policajt Vám pri „okienku“ cenu za prihlásenie vypočíta, vytvorí Vám PIN, s ktorým si odbehnete do kiosku zakúpiť kolok. Platiť sa dá aj platobnou kartou.

Na stránke minv.sk sú uvedené správne poplatky za ďalšie úkony. Napr. ak chcete mať osvedčenie o evidencii časť I. (malý technický preukaz vo forme čipovej karty) doručenú do dvoch pracovných dní zaplatíte si 30€ na vrch. Samozrejme existujú oslobodenia pre osoby zdravotne ťažko postihnuté (ZŤP) a ďalšie spoplatnené úkony ako špeciálne ŠPZ.

Tip na záver – myslite na PZP

Ako sme už v tomto článku spomenuli, automobil bez platne uzatvoreného PZP neprihlásite. Preto na zákonnú poistku nezabudnite. Ak si chcete urobiť prehľad cien PZP alebo nechcete stratiť dni chodením po poisťovniach využite online kalkulačku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here