Výpočet povinného zmluvného poistenia

0
28

Zákonné poistenie musí mať každý, kto chce u nás jazdiť so svojim motorovým vozidlom po cestných komunikáciách. Či už ide o auto, motocykel, prívesný vozík alebo ľahké úžitkové vozidlo, PZP je neoddeliteľnou súčasťou jeho prevádzky a treba s ním preto počítať. O to dôležitejší je výpočet PZP a porovnanie poistení s cieľom nájdenia najlepšej ceny.

Povinné zmluvné poistenie u nás ponúka tucet komerčných poisťovní, napríklad Allianz, Axa, Generali, Komunálna poisťovňa či Union. Vyznať sa vo všetkých podmienkach je naozaj veľmi náročné a preto je dôležité využiť všetky nástroje, ktoré vám to uľahčia.

Medzi ne patria online kalkulačky a porovnávacie aplikácie. Ich cieľom je nielen výpočet povinného zmluvného poistenia na mieru, ale aj možnosť uzatvorenia poistenia a v prípadoch tých najlepších nástrojov aj pomoc s platbou za poistné. Niektoré kalkulačky či porovnávače vám uľahčia celý postup tým, že vstupné údaje zadáte aj podľa ŠPZ vozidla.


PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Ako funguje výpočet povinného zmluvného poistenia online a aké má výhody

Princípom fungovania poistných kalkulačiek a online porovnávačov je výpočet poistenia na mieru. To znamená, že na jednej strane sú údaje z poisťovní, hlavne ohľadom ponúk poistenia a ich parametrov, na druhej strane sú potom údaje o poistníkov a vozidle.

Výpočet PZP s využitím kalkulačiek a porovnávačov začína zadaním informácií o poistníkovi, vrátane poistnej histórie, ale aj vložením parametrov a údajov o vozidle.

Na základe automaticky zozbieraných a aktualizovaných poistných ponúk pre jednotlivé druhy PZP potom kalkulačka či porovnávač vypočítajú poistenie pre vaše vozidlo.

Na záver si vyberiete z poistných ponúk takú, ktorá vám vyhovuje najviac.

Okrem zadania vstupných parametrov a údajov je vašou úlohou tiež zvoliť si niektoré podmienky poistenia. Štandardne ide hlavne o šírku poistenia z pohľadu poistných balíčkov, výber prípadných pripoistení, zvolenie výšky spoluúčasti a ak máte záujem o lepší servis v prípade nepojazdnosti vozidla, tak si viete vybrať aj lepšie asistenčné služby.

Online výpočet povinného zmluvného poistenia má tiež tieto plusy:

 • v prvom rade ide o presnosť, nakoľko na základe všetkých zvolených podmienok a parametrov získate naozaj konkrétnu poistnú ponuku na mieru pre vás a vaše vozidlo
 • to, že všetko vybavíte prakticky cez počítač alebo smartfón z pohodlia domova, je veľmi pohodlné, ale aj efektívne, nestrácate čas chodením po pobočkách
 • tie najkvalitnejšie a najlepšie poistné nástroje vám pomôžu nielen s výpočtom či porovnaním poistenia, ale môžete si cez ne PZP uzatvoriť a dokonca aj zaplatiť
 • medzi najdôležitejšie nefinančné benefity patrí možnosť získať nestranný a nezávislý názor a radu pri poistení, hlavne ak je poistná aplikácia súčasťou väčšieho portálu

ZVÁŽTE KOMPLEXNEJŠIU OCHRANU

PZP je poistením zodpovednosti, čiže poistením pre škody, ktoré môžete vy svojim vozidlom spôsobiť niekomu inému. Môžete si však k nemu dojednať pripoistenia, ktoré sa týkajú škôd priamo na vašom vozidle a ich finančného pokrytia, prípadne komplexné Kasko poistenie.

Čo zahŕňa výpočet povinného zmluvného poistenia a ktoré faktory sú najdôležitejšie

Výsledná cena PZP, ktorú vám kalkulačka či porovnávač po zadaní všetkých vstupných údajov a ich vyhodnotení predstavia, je súhrnom viacerých premenných a faktorov. Tie na ňu vplývajú oveľa viac, ako si myslíte, pričom viacero z nich viete ovplyvniť aj priamo vy.

Tu je prehľad tých podmienok a faktorov, ktoré majú vplyv na cenu PZP a jej výpočet:

Poistný limit: Zákonné limity pri povinnom zmluvnom poistení sú presne dané, no niektoré poisťovne ich prekročia a ponúknu vyššie limity poistného krytia pri škodových a poistných udalostiach. Niekedy sú tieto limity aj súčasťou komplexnejších balíčkov. Všeobecne platí, že čím vyšší je poistný limit, tým vyššie je aj poistné a to sa odrazí na cene za PZP.

Dodatočné pripoistenia: Okrem základnej poistnej ochrany zodpovednosti za škody sa stále viac poisťovní zameriava aj na zvýšenie ochrany samotného poistníka a jeho vozidla. V prípade zákonného poistenia sa to realizuje formou pripoistení, napríklad čelného skla, pneumatík, batožiny, živlov či úrazu. Toto všetko má vplyv aj na výpočet poistenia.

Bezškodový priebeh poistenia: Vodiči, ktorí sú disciplinovaní a nespôsobujú dopravné nehody či škody hradené z PZP, sú cenovo zvýhodnení a to pomocou bonusu za bezškodový priebeh. Väčšina poisťovní ho poskytuje až do výšky 50 či 60 % v závislosti od počtu rokov bez poistnej udalosti. Na druhú stranu, uplatňuje sa aj malus, čiže navýšenie ceny.


PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Typ asistencie: Základnú úroveň asistenčných služieb v prípade poruchy, nepojazdnosti či havárie ponúkajú štandardne k povinnému zmluvnému poisteniu všetky poisťovne na trhu. Niektoré však majú pre motoristov, ktorí sú častejšie na cestách alebo jazdia viac do cudziny, aj rozšírené asistenčné služby. Tie sú dodatočne spoplatnené, čo tiež vplýva na cenu PZP.

Obchodné akcie a zľavy: Pri povinnom zmluvnom poistení zvyknú poisťovne uplatňovať zľavy a cenové zvýhodnenia v snahe nalákať klientov. Ide najčastejšie o rôzne obchodné zľavy a akcie, napríklad za platbu poistenia na celý rok vopred, pri uzatvorení viacerých poistení naraz, pri využití iných produktov poisťovne či podľa veku a bydliska poistníka.

Geografická platnosť: Hoci dnes už štandardne takmer všetky poisťovne ponúkajú len jednu možnosť v prípade geografickej platnosti poistenia, čiže pre všetky krajiny zelenej karty, čo prakticky znamená hlavne štáty EÚ, niektoré poisťovne vás môžu poistiť iba pre prípady na území SR, alebo aj ČR. Vtedy môže byť cena za zákonnú poistku o niečo nižšia.

Najčastejšie otázky o výpočte povinného zmluvného poistenia

Zaujíma vás, čo všetko si môžete poistiť cez online poistné nástroje alebo to, či je výpočet poistenia naozaj najvýhodnejší a čo všetko zahŕňa? Tieto, ale aj mnohé ďalšie praktické otázky začínajú zaujímať čoraz viac poistencov a motoristov.

Tu sú dotazy, ktoré sú v rámci témy najčastejšie riešené:

Pre ktoré typy vozidiel je možné si dojednať PZP cez internet?

Väčšina poistných kalkulačiek a porovnávačov umožňuje dojednať si poistenie pre osobné motorové vozidlá do 3,5 tony, čiže pre bežné autá aj ľahšie úžitkové vozidla, rovnako tak pre motocykle. Niektoré, hlavne tie kvalitnejšie poistné aplikácie, vám pomôžu aj s dojednaním zákonnej poistky pre prívesný vozík alebo obytný karavan, ale to je individuálne.

Môžem si porovnať, vypočítať a uzavrieť aj pripoistenia k PZP?

Áno, to je aj jedna z výhod online poistných porovnávačov a nástrojov, že vám umožnia zvoliť si šírku poistenia presne tak, ako potrebujete. Poistenie si tak viete vybrať aj s voliteľnými pripoisteniami alebo podľa balíčkov, ktoré budú súčasťou poistnej zmluvy. Tú si viete potom uzatvoriť online aj cez poistnú kalkulačku alebo online porovnávač.

Akými spôsobmi prebieha platenie poistného za PZP?

Štandardne sú využívané bezhotovostné a hotovostné možnosti, pričom pod tou hotovostnou sa myslí platba šekom na pošte alebo v hotovosti v poisťovni. Pri poistení online je ale lepšie spoľahnúť sa na bezhotovostné platby, hlavne prevodom cez internet banking alebo v prípade niektorých poistných nástrojov aj platobnou kartou cez internet.

Odlišuje sa ponuka zákonného poistenia na internete a v poisťovni?

V princípe nie, poisťovne ponúkajú to isté povinné zmluvné poistenie tak cez internet, ako aj osobne na pobočke. Jediným rozdielom môže byť získanie lepších cien, napríklad s využitím niektorých obchodných zliav za dojednanie poistenia online. Ak ide o šírku poistenia, možné pripoistenia alebo typ asistenčných služieb, nie sú tam žiadne rozdiely.


PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Uzatvorenie povinného zmluvného poistenia online a prečo využiť porovnanie

Najlepšou cestou, ako získať nielen presný výpočet PZP na mieru, ale aj čo najlepší pomer ceny a kvality poistenia, je využitie online porovnávačov a poistných kalkulačiek. Ide o internetové nástroje, ktoré pracujú na základe vstupných údajov od poistníka.

Ich cieľom je nielen pomoc s výpočtom a porovnaním, ale aj uzavretím poistky:

Najskôr do poistnej aplikácie zadáte údaje o sebe a tiež o poisťovanom vozidle.

Potom si zvolíte poistný balíček či limit, prípadne aj rozširujúce pripoistenia k PZP.

Počkáte na vyhodnotenie ponúk a ich prehľadné porovnanie, vyberiete si tú najlepšiu.

Odošlete žiadosť o uzatvorenie postenia, počkáte na poistnú zmluvu a zaplatíte poistné.

Ako vidíte, ide o záležitosť zopár minút, všetko vyriešite bez osobnej návštevy alebo osobného kontaktu. Po uzavretí novej poistnej zmluvy samozrejme nezabudnite na zrušenie tej starej, čo však už treba riešiť poštou na príslušnom tlačive pre výpoveď v starej poisťovni. Ani tento úkon ale nie je vôbec zložitý a nejedná sa o nič časovo náročné.

Online PZP porovnávače a kalkulačky vám prinesú aj ďalšie zaujímavé výhody:

 • porovnanie je nestranné a nezávislé, na jednom mieste sa dozviete všetky potrebné podmienky, parametre a údaje o poistení a to samozrejme na mieru
 • nestrácate čas s osobnými stretnutiami a vybavovaním, porovnanie aj dojednanie poistenia prebieha cez internet, nemusíte byť s nikým v kontakte
 • vďaka tomu, že cez online kalkulačky a porovnávače získate všetky možné zľavy, ale aj vďaka možnosti vzájomného porovnania, získate samozrejme aj najlepšiu cenu

Cez internet prebieha nielen dojednanie povinného zmluvného poistenia, ale aj platba. Tie najkvalitnejšie online kalkulačky a porovnávače vám pomôžu s platením poistného či už cez internet banking, alebo aj platobnou kartou online. Elektronicky vám príde aj samotná poistná zmluva či poistné podmienky, nie je preto potrebné nikam chodiť a na nič čakať.

BIELA AJ ZELENÁ KARTA NA MAIL

Nielen dojednanie poistenia či jeho platba prebieha bez nutnosti osobného kontaktu a elektronicky, ale aj získanie dokumentov k poisteniu. Platí to tiež o bielej a zelenej karte, ktoré vám prídu na mail a po vytlačení ich môžete používať ako riadne doklady.


PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Online kalkulačka a odporúčania, ako uzatvoriť najlepšie PZP poistenie online

Konkurenčný tlak v oblasti zákonného poistenia je veľký a pre získanie naozaj najlepšieho pomeru ceny a kvality poistenia je dôležité využiť všetky poistné nástroje. Platí to aj pre online kalkulačky, ktorých je naozaj veľké množstvo, no nie všetky sú rovnakej kvality.

Ak chcete vedieť, ako ich rozoznať, pri výbere sledujte nasledovné znaky:

 • kalkulačka alebo porovnávač by mali mať určité referencie z minulosti, plusom je, ak sú súčasťou známych, overených a komplexných poistných portálov
 • porovnanie musí byť nezávislé bez uprednostnenia konkrétnej ponuky, rovnako tak musí byť úplné, čiže musí zahŕňať všetky poistenia a poisťovne na trhu
 • dôležité je vedieť zvoliť si poistenie na mieru a taký musí byť aj výpočet poistenia, pozerajte preto na to, či je v tomto ohľade kalkulačka maximálne flexibilná
 • dôležitá je aktuálnosť a komplexnosť daného poistného nástroja, cena za poistenie musí odrážať aktuálne podmienky, akcie, zľavy a musí byť presne na mieru

Okrem toho je veľmi dôležité, hlavne pre maximálne pohodlie, aby vám kalkulačka či porovnávač pomohli aj s platením. Môže ísť napríklad o zaslanie platobných údajov, alebo priamo o sprostredkovanie platby platobnou kartou, čo je najrýchlejší spôsob. Vždy však pozerajte na bezpečnosť a serióznosť platby.

Pokiaľ nechcete strácať čas, takúto serióznu PZP online kalkulačku vám ponúkame aj my:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here