Zrušenie a výpoveď havarijného poistenia

0
440

Havarijné poistenie je doplnkové poistenie k základnému PZP. Pripoistenie narozdiel od PZP chráni pri škodových udalostiach aj Vás a to v prípade, že nehodovú udalosť spôsobíte svojou nedbanlivosťou. Ak nehodu spôsobíte vy (a máte uzavreté iba PZP bez havarijnej poistky) tak sa škody nepreplácajú Vám, ale ostatným účastníkom Vami zapríčinenej nehody. Samozrejme sa však vyskytnú situácie kedy Vám havarijné poistenie prestane vyhovovať, dôvody môžu byť rôzne či už aktuálna finančná situácia alebo iné dôvody.

Je možné vypovedať zmluvu havarijnej poistky?

Výpoveď havarijného poistenia môže byť uskutočnená. Musí byť však schválená čo závisí od dôvodov, ktoré sú uvedené. Odporúča sa odvolať na ustanovenia § 800 ods.1 Občianskeho zákonníka a na verejno-právne podmienky poisťovne.

Dôvody vypovedania zmluvy havarijného poistenia

Koniec poistného obdobia

Ak si už neplánujete predlžovať havarijné poistenie pre ďalšie obdobie môžete zmluvu vypovedať. Výpoveď však musíte zaslať minimálne 6 dní pred ukončením poistenia. Po tomto termíne už žiadosť nebude akceptovaná.

Zmena majiteľa

Vypovedať zmluvu môžete aj pri predaji auta resp. darovaní. Preto pri predaji nezabudnite požiadať o zrušenie havarijnej poistky. K výpovedi treba pripojiť kúpno-predajnú alebo darovaciu zmluvu.

Vyradenie z evidencie

Ak sa chystáte vyradiť Váš automobil z evidencie môžete požiadať o výpoveď havarijného poistenia. Načo mať poistené auto, ktoré „neexistuje“.

Krádež

Aj v tomto nepríjemnom prípade môžete vypovedať zmluvu. K výpovedi treba doložiť aj policajný záznam o odcudzení vozidla.

Škodová udalosť

V prípade ak sa stane škodová udalosť máte právo na zrušenie havarijného poistenie do 1 mesiaca od uskutočnenia škodovej udalosti.

Iné dôvody napr. zmena poisťovne či nezaplatením

Dôvod pre ukončenie poistnej zmluvy sa môže líšiť od vyššie spomenutých dôvodov. Jedným z nich môže byť napr. zmena poisťovne. Vypovedať zmluvu môžete 6 týždňov pre ukončením poistky. Ukončiť poistenie máte právo aj do 30 dní (v niektorých prípadoch 60 dní) od jej uzatvorenia v rámci výpovednej lehoty.

Výpovednú lehotu môžete využiť napr. v prípade ako po uzavretí havarijného poistenia nájdete lepšiu ponuku v inej poisťovni. Jednotlivé výpovedné lehoty si je potrebné zistiť u konkrétnych poskytovateľov poistenia.

TLAČIVO A VZOR PRE VÝPOVEĎ HAVARIJNÉHO POISTENIA STIAHNETE KLIKNUTÍM TU.

OVERTE SI CENU ZA HAVARIJNE POISTENIE

Ste si istý, že Vaše havarijné poistenie je najvýhodnejšie a najlacnejšie? Vyskúšajte online kalkulačku pre havarijné poistenie, ktorá je nezáväzná a zadarmo.

Porovnajte si havarijné poistenie v našej kalkulačke a ušetrite

5/5 - (65 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here