Zelená karta mení farbu

0
167

Doklad, ktorý hovoril o zaplatení PZP už nebude zelený, prejde odfarbením. Jedná sa tak už o druhú zmenu za relatívne krátke obdobie. Naposledy prebehla zmena týkajúca sa zelenej karty koncom minulého roka. Od októbra 2019 je povinné voziť so sebou zelenú kartu, do októbra to bola biela karta. O pár týždňov sa zelené karty prestanú vydávať, po novom budú bielo-čierne. Zmena prebehne vo všetkých krajinách, kde platí zelená karta.

Zmeny ohľadom zelenej farby začnú platiť od 1.júla. Pre poisťovne je však pripravené prechodné obdobie po dobu jedného roka. Potrebné je na minutie zeleného papiera a prechod na nov zelené karty. Policajti pri cestných kontrolách preto budú akceptovať zelené aj čierno biele karty.

Prečo sa mení farba zelenej karty?

Hlavným dôvodom je digitalizácia služby zasielania zelenej karty. V prípade ak bude čierno biela, budú si ju môcť jednoduchšie klienti vytlačiť aj v domácom prostredí na vlastnej tlačiarni po zaslaní emailom. Skráti sa tak čas potrebný na doručenie zelenej karty z poisťovne. Alebo osobná návšteva pobočky poisťovne.

Čo táto zmena znamená pre vodičov? Motoristov sa zmena farby nijako nedotne, nevznikajú nijaké povinnosti naviac. Stále však treba myslieť na to, že PZP je povinné a rovnako povinné mať pri sebe doklad o jeho zaplatení resp. platnosti. Aktuálnou zelenou kartou sa môžete dokladovať platnú zákonnú poistku aj naďalej.

Minulého roku prebehla iniciatíva o zjednodušenie preukazovania poistky na auto, zrušila sa povinnosť nosenia bielej karty, ktorá platila iba na území Slovenska. Zjednodušenie administratívy má pokračovať odfarbením zelenej karty. Finálnym krokom by malo byť úplne digitalizovanie zelenej karty čím sa zruší povinnosť mať pri sebe zelenú kartu. Termín digitalizácie je zatiaľ neznámy.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here