Najlacnejšie PZP (výpočet ceny PZP)

0
10

Pri povinnom zmluvnom poistení vášho vozidla môžete ušetriť celkom dosť peňazí – ak urobíte správne kroky.

Niektoré parametre, ktoré určujú cenu autopoistenia, neviete zmeniť: napríklad vek, bydlisko, alebo bezškodové priebehy vašich poistení. Pri iných však viete zasiahnuť jednoducho a rýchlo a ušetriť tak na poistnej zmluve.

Ktoré parametre podmieňujú výšku PZP?

Výška poistného  je určená mnohými faktormi a keďže charakteristiky sa v jednotlivých poisťovniach líšia, poistený je často konfrontovaný so zložitým a netransparentným trhom. Aby sme to zjednodušili, nižšie popíšeme najdôležitejšie tarifné vlastnosti.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Subjektívna a objektívna charakteristika

Poisťovatelia vo všeobecnosti rozlišujú takzvané objektívne a subjektívne rizikové charakteristiky. Subjektívne charakteristiky sú úzko spojené s osobou, ktorá poistenie uzatvára. Patrí medzi ne napríklad bydlisko, povolanie, bezškodový priebeh poistení alebo doba, počas ktorej ste držiteľom vodičského preukazu.

Objektívne vlastnosti sa týkajú vozidla, napríklad výkon motora vozidla, dátum prvej evidencie, typ (motocykel, osobné auto, autobus, nákladné auto, traktor, samohybný pracovný stroj, príves a iné) a zamýšľané použitie ( súkromné ​​použitie, komerčné využitie, prenájom).

 

1. Typová trieda

Modely vozidiel sú zaradené do rôznych typových tried na základe ich nehodovej bilancie. Typová trieda popisuje individuálne riziko nehody modelu vozidla na základe vyhodnotenia ročnej štatistiky škôd. Štatistici každoročne študujú hlásenia o škodách všetkých modelov registrovaných áut a vytvárajú z nich štatistiky typových tried.

Zaradenie modelov vozidiel do typových tried sa tiež každý rok kontroluje a upravuje. Ak je riziko, že sa model vozidla stane účastníkom nehody, vysoké, zvyšuje sa aj poistné na auto.  Preto buďte pri výbere auta obozretní: Ak jazdíte na modeli, s ktorým sa nehody vyskytujú pomerne zriedkavo a náklady na opravy sa držia v rozumných medziach, zaplatíte za poistenie menej.

Pred kúpou auta je najlepšie zistiť, akú typovú triedu vozidlo má. Najmä pri rýchlych autách musíte platiť vyššie poistné. Riziko nehôd je pri nich vyššie. Aj staršie malé autá majú často vysokú typovú triedu. Na takýchto autách totiž často jazdia začínajúci vodiči, ktorí sa častejšie stávajú účastníkmi dopravných nehôd.

Pri kúpe auta myslite aj na palivo. Ak si vyberiete auto na benzín, budete musieť za poistenie auta zaplatiť menej. Pri nafte stojí palivo menej, ale poistenie auta je drahšie.

Musíte sa rozhodnúť individuálne, čo sa vám oplatí. Ak jazdíte veľa (20 000 a viac kilometrov ročne), diesel je celkovo lacnejší. Ak ale autom až tak veľa necestujete, mali by ste zvážiť benzínový motor.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


 

2. Regionálna trieda

Okrem typovej triedy má na poistné za vaše vozidlo veľký vplyv aj región, kde žijete. Štatistické analýzy ukazujú, že pravdepodobnosť škôd sa v jednotlivých regiónoch líši. Výrazne vyššie úrovne škôd sú zaznamenané najmä v metropolitných oblastiach s vysokou intenzitou dopravy.

Zaradenie do regionálnej triedy závisí od frekvencie nehôd, stavu vozovky atď. v rámci okresu registrácie. Ak sú štatistiky nehodovosti vysoké a stav verejných komunikácií je klasifikovaný ako otázny, nehoda bude zaradená do nepriaznivej regionálnej triedy. To zvyšuje poistné na vozidlo.

3. Bezškodový priebeh poistení

Výšku poistného za zodpovednosť za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla určuje aj bezškodový priebeh vašich predchádzajúcich poistení. Zaradenie je založené na počte rokov, ktoré poistenec nepretržite najazdil bez toho, aby v existujúcom poistnom vzťahu uplatnil akékoľvek nároky na náhradu škody.

Bezškodový priebeh je vyjadrením jazdného správania poistenca, a teda subjektívnou rizikovou charakteristikou.

Bonus za bezškodový priebeh nie je možné uznať vodičom, ktorí aj keď majú najazdené roky bez nehody, ale nie sú evidovaní ako držitelia poisťovaného vozidla. Bezškodový priebeh sa spája výhradne s osobou držiteľa vozidla.

Výška bonusu za bezškodový priebeh závisí od podmienok poisťovateľa, ako aj celkovej dĺžky obdobia bez nehody. Bonus môže dosahovať výšku do 60 %.

 

4. Vek poistníka

Takzvané subjektívne riziko znamená aj vek vodiča – a z dobrých dôvodov.

Pohľad na oficiálnu štatistiku nehôd ukazuje, že mladší a starší vodiči sú pomerne často hlavnou príčinou nehôd. Štatistiky na základe približne 100 miliónov poistných zmlúv tiež potvrdzujú, že starší vodiči spôsobujú v priemere porovnateľne väčšie škody ako vodiči v strednom veku. Frekvencia poistných udalostí sa zvyšuje s vekom.

Vodiči v strednom  sú považovaní za najmenej rizikovú klientelu.

Nižší vek je nevýhodou, keďže podľa štatistík mladší vodiči jazdia agresívnejšie a je u nich vyššie riziko, že spôsobia dopravnú nehodu, resp. budú účastníkmi poistnej udalosti.

5. Výkon a vek vozidla

Do úvahy sa berie samozrejme aj štandardný výkon motora udávaný v kW, niektoré poisťovne môžu zohľadňovať aj objem valcov motora – čím je vozidlo výkonnejšie, tým  je cena PZP vyššia.

Vek vozidla, resp. rok jeho výroby tiež vplýva na výšku poistného. Platí, že poistka je pre nové vozidlá  lacnejšia; cena sa zvyšuje do 10 – 12 rokov a potom, pre staršie vozidlá znova klesá.

Zaujímavosť: Európsky regulačný orgán pre poistenie Eiopa kritizoval, akým spôsobom niektoré poisťovne ponúkajú obchodné tarify pre nových zákazníkov. Cena, ktorú spotrebitelia platia za svoje poistenie, by mala odrážať individuálny rizikový profil, ako aj všeobecné náklady vynaložené poisťovateľom.

Podľa Eiopy však niektorí poskytovatelia upravujú ceny podľa kritérií, ktoré nie sú založené na týchto rizikách, alebo nákladoch na služby. Skôr sa zdá, že poisťovne menia svoje ceny v závislosti od situácie na trhu. Niektoré aj denne.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Ako získať najlacnejšie PZP

Najdôležitejším faktorom na ceste k nájdeniu najlacnejšieho poistenia auta je dôkladné porovnávanie. Jeho najjednoduchším nástrojom je takzvaná kalkulačka PZP, kde len zadáte zopár požadovaných údajov, následne pre vás systém porovná ponuky všetkých poisťovní a vy si vyberiete tú najvýhodnejšiu.

Prečo sa spoliehať na porovnávacie portály? Poistenie motorových vozidiel je džungľou taríf a ponúk, do ktorej by ste sa nemali vydať sami, lebo rýchlo stratíte prehľad. Nemá význam hľadať vhodnú, lacnú ponuku od jednotlivých poisťovní. Kalkulačka PZP vám poskytne komplexný prehľad.

Rozdiel medzi najdrahšími a najlacnejšími poskytovateľmi poistenia je veľký. Ak zmeníte poskytovateľa, môžete si znížiť poistné až o 60 percent. Porovnanie cien sa naozaj oplatí.

Cenové rozdiely ale nespôsobujú len špeciálne ponuky či nové tarify. Každý rok sa niečo mení aj vo vzťahu k vám alebo vášmu autu. Napríklad ukončíte svoje roky ako vodič začiatočník a preto sa vo všeobecnosti stanete atraktívnejším pre poisťovateľa. Ale možno ste spôsobili aj škodu – pravdepodobne vám to tiež spočíta. Alebo vkĺznete do novej regionálnej alebo typovej triedy. To všetko môže spôsobiť, že vám poisťovňa bude účtovať viac alebo menej.

V podstate by ste mali porovnávať aktuálne tarify každý rok. Ak dostanete lacnejšiu ponuku od inej poisťovne, existujúce poistenie auta môžete zrušiť. Zrušenie PZP je jednoduché – písali sme o ňom v jednom z našich predchádzajúcich článkov – a uzatvorenie novej  poistnej zmluvy online je len otázkou pár kliknutí.

Prechodom na nové poistenie auta môžete ušetriť veľa peňazí. Oplatí sa najmä pre príliš lojálnych klientov. Vernosť sa pri poistení nevypláca. Ak od poslednej zmeny poisťovateľa uplynul už nejaký čas, pravdepodobne ste zažili niekoľko kôl zdražovania. Zaručene nájdete lacnejšiu, novú poistku.

Dodatočné zľavy a benefity, ktoré si pri PZP môžete uplatniť

  • ak ste už klientom danej poisťovne a máte u nej napríklad poistenie domácnosti, úrazové, alebo životné poistenie máte možnosť získať zľavu na PZP,
  • rodičom detí do 15 rokov poisťovne ponúkajú určité zľavy, resp. výhodné alebo bezplatné pripoistenia,
  • zľavy môžu využiť aj držitelia preukazu ZŤP, alebo seniori nad 65 rokov,
  • niektoré poisťovne poskytujú v zmysle filozofie udržateľnosti zľavy v prípade, že zvolíte elektronickú formu komunikácie s poskytovateľom
  • mnoho poisťovní ponúka zľavy aj vtedy, ak súhlasíte s inkasom. Poistné sa v tomto prípade jednoducho strhne z vášho účtu.

Náš tip: Výrazne ušetriť môžete aj keď budete platiť poistné raz ročne, namiesto polročných, alebo štvrťročných splátok. Prejdite na ročný spôsob platby! Ak platíte poistné naraz namiesto polročných splátok ušetríte cca 4 percentá. Ak ste platili štvrťročne, ušetríte cca 8 percent.

Ďakujeme za hlas

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here