Celoročné pneumatiky a PZP

0
15

Nehoda sa stane rýchlo. A rýchlo vyvstáva aj otázka, kto bude hradiť náklady. Táto otázka je obzvlášť zaujímavá, ak je vozidlo vybavené celoročnými pneumatikami.

Čo sú to celoročné pneumatiky

Nájsť tie správne pneumatiky pre vaše auto nie je vždy jednoduché. Výber je veľmi veľký a rozhodovanie preto môže byť niekedy zložité. Pneumatiky do každého počasia sú riešením, ktoré prichádza vhod pre stále viac vodičov.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Ide o  takzvané „celoročné pneumatiky“. Spájajú v sebe pozitívne vlastnosti letných aj zimných pneumatík. Majú vysokú priľnavosť a umožňujú bezpečné prejazdy zákrutami za každého počasia. Vďaka špeciálnemu pogumovaniu je použitie celoročných pneumatík optimálne tam, kde sú počas roka len malé teplotné rozdiely.

Je možné ich používať 365 dní v roku. Nie je teda potrebné prezúvať letné a zimné pneumatiky a pri priemernom používaní vydržia až 50 000 kilometrov.

Dôležité! Mnoho vodičov je presvedčených, celoročné a univerzálne pneumatiky sú jedno a to isté. To však nie je pravda. Celoročné pneumatiky sú vhodné na použitie v zimnom období, zatiaľ čo univerzálne sú určené pre SUV a vozidlá 4×4 pre jazdu v náročnom teréne. Nie sú prispôsobené nízkym zimným teplotám.

Výhody a nevýhody celoročných pneumatík v kocke

Ich veľkou výhodou je, že obstarávacie náklady sú v porovnaní so sezónnymi pneumatikami relatívne nízke. Pneumatiky do každého počasia vám tiež ušetria problémy s „ prezutím“ a skladovaním pneumatík.

Malou nevýhodou však je, že sa v lete rýchlo opotrebúvajú. Mäkký pogumovaný povrch pneumatík do každého počasia vedie k zvýšenému oderu v porovnaní so sezónnymi modelmi, ktorých pogumovanie je špeciálne prispôsobené teplotám v danej sezóne. Letné pneumatiky sú v lete odolnejšie.

Pokiaľ ide o celoročné pneumatiky, treba robiť kompromisy – najmä pokiaľ ide o výkon pneumatík. Napriek tomu, kvalitné pneumatiky dosahujú takmer rovnako dobré jazdné vlastnosti ako čisto zimné, alebo letné pneumatiky. To platí aj s ohľadom na povolenú maximálnu rýchlosť.

Po zvážení výhod a nevýhod celoročných pneumatík by ste si nemali zvoliť najlacnejšiu, ale najbezpečnejšiu možnosť a nahliadnuť do nezávislých testov a recenzií.

Faktom však je, že v posledných rokoch dosiahli modely celoročných pneumatík obrovský pokrok z hľadiska kvality. Sú skutočnou alternatívou k sezónnym pneumatikám. Pred rozhodnutím však napriek tomu zvážte všetky ich výhody aj nevýhody.

Pre koho sú celoročné pneumatiky zmysluplné?

Používanie celoročných pneumatík nemá zmysel v každom regióne. Sú vhodné najmä v oblastiach, kde zimy nie sú príliš chladné. Zasnežené zimy si vyžadujú špecifické pneumatiky, ktoré si poradia s náročnými poveternostnými podmienkami.

Keďže tento typ pneumatík je zmesou letných a zimných pneumatík, v extrémnych poveternostných podmienkach sa výkonom nedokážu rovnať špeciálnym zimným a letným pneumatikám.

Ako rozpoznať celoročné pneumatiky

V zimných podmienkach na ceste sú pneumatiky do každého počasia povolené len vtedy, ak majú na bočnici pneumatiky nasledujúce označenia:

  • Alpský symbol – 3PMSF (Three-Peak Mountain Snowflake): piktogram hory so snehovou vločkou uprostred
  • Označenie M+S: Označenie pre „Mud+Snow “ (= blato a sneh)
ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Pozadie: Pneumatiky so symbolom 3PMSF zodpovedajú americkému priemyselnému štandardu pre zimné pneumatiky – boli testované v štandardizovanom a celosvetovo uznávanom testovacom postupe. Takýto skúšobný postup sa nevyžaduje pre označenie M+S.

Dôležité: Pre celoročné pneumatiky s označením M+S, ktoré boli vyrobené pred 31. decembrom 2017, platí prechodné obdobie. Platia do 30. septembra 2024. Potom sú tieto pneumatiky povolené len vtedy, ak majú aj alpský symbol. Od 1. januára 2018 musia mať novovyrobené zimné a celoročné pneumatiky symbol snehovej vločky.

Ako hodnotí poisťovňa celoročné pneumatiky

Pri schválených a správne označených celoročných pneumatikách poisťovňa vyplatí kompletné poistné krytie z poistenia zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ako aj z havarijného poistenia motorových vozidiel.

Celoročné pneumatiky sú považované v zimných podmienkach za zimné, pokiaľ majú predpísanú výšku dezénu.

Ale pozor!

Ak celoročné pneumatiky nespĺňajú zákonné požiadavky, poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla kryje škody spôsobené ostatným účastníkom nehody, avšak od majiteľa vozidla môže požadovať regres až do výšky 5 000 eur. Po zistení porušenia povinnosti má poisťovateľ jeden mesiac na to, aby u vás uplatnil svoje nároky.

Ak boli podľa poisťovne alebo odborníka za nehodu čiastočne zodpovedné neprípustné celoročné pneumatiky, havarijné poistenie môže znížiť plnenie. A keď je poškodená osoba čiastočne vinná, pretože jazdila s nepovolenými pneumatikami do každého počasia, môže byť sama zodpovedná za časť nákladov na škodu.

Kedy je potrebné celoročné pneumatiky vymeniť

Rovnako ako u iných pneumatík, aj pri celoročných pneumatikách platia predpisy týkajúce sa minimálnej hĺbky dezénu, veku pneumatiky a počtu najazdených kilometrov. Pneumatiky sú schválené a bezpečné len vtedy, ak sú splnené všetky kritériá. Minimálna hĺbka dezénu, jazdný výkon a vek pneumatiky teda určujú, kedy je potrebné pneumatiku vymeniť.

Minimálna hĺbka dezénu celoročných pneumatík nesmie byť menšia ako 1,6 mm. Mnohí odborníci odporúčajú vymeniť pneumatiky už s hĺbkou dezénu 3,0 až 4,0 mm. Čím je hĺbka dezénu menšia, tým majú pneumatiky menšiu priľnavosť a tým ťažšie je kontrolovať štýl jazdy. Preto je vhodné, najmä pri tomto type pneumatík, nečakať s výmenou, kým zostane posledný milimeter dezénu.

Ak jazdíte športovo, celoročné pneumatiky by ste mali vymeniť najneskôr po 35 000 km bez ohľadu na hĺbku dezénu. Ak jazdíte menej a skôr opatrne, stačí výmena po 50 000 km. Za predpokladu, že ešte nebola dosiahnutá minimálna hĺbka dezénu.

Odborníci odporúčajú vymeniť celoročné pneumatiky najneskôr po 6 rokoch. Čím sú pneumatiky staršie, tým je guma krehkejšia. Navyše je znížená priľnavosť. Vaša bezpečnosť a bezpečnosť ostatných účastníkov cestnej premávky musí byť vždy v centre pozornosti.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Celoročné pneumatiky a okolité krajiny

Každá európska krajina má svoje vlastné predpisy týkajúce sa požiadaviek na zimnú výbavu a inak rieši používanie používanie celoročných pneumatík. Sezónne zimné pneumatiky sú povinné vo Fínsku a Švédsku.

Extrémne snehové zrážky a cesty s vysokým sklonom si v Rakúsku vyžadujú snehové reťaze. V Rakúsku sú celoročné pneumatiky povolené, ale platí súčasne požiadavka na snehové reťaze.

V Taliansku však neexistujú jednotné pravidlá. Každá provincia si môže určiť svoje vlastné požiadavky na zimné pneumatiky.

Celoročné pneumatiky sú povolené na úpätí Álp, napríklad v Bavorsku. Platí však situačná požiadavka na zimné pneumatiky: V zime a pri extrémnych snehových podmienkach sú na cestách so sklonom nevyhnutné zimné pneumatiky a/alebo snehové reťaze.

V niektorých krajinách existujú špeciálne dopravné značky, ktoré vyžadujú zimné pneumatiky na určitých trasách. Ak často cestujete v zime do zahraničia, mali by ste hrať na istotu a namiesto celoročných pneumatík zvoliť zimné pneumatiky.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here