Cena PZP podľa najazdených kilometrov

0
164

Vzorec pre výpočet konečnej ceny za PZP nie je jednoznačný. Každá poisťovňa  si uplatňuje vo výpočte svoje premenné, ktorým prikladá pri výpočte rôznu váhu. Do tohto výpočtu doteraz nikdy nevstupoval parameter najazdených kilometrov ročne. Jedna zo slovenských poisťovní sa to rozhodla zmeniť, možno aj po vzore zahraničných poisťovní. Prilákať chce príležitostných vodičov.

Ako sa počíta výška ceny PZP

Presný systém počítania ceny PZP nie je známy, každá poisťovňa si ho prispôsobuje podľa vlastných priorít. Všeobecne platí, že čím je vodič rizikovejší, tým je pre neho poistenie auta drahšie. Lacnejšie poistky majú naopak zodpovednejší a menej rizikoví šoféri. Čo konkrétne rozhoduje o výške ceny za poistku motorového vozidla?

  • Bezškodový priebeh – Je to obdobie, počas ktorého nedošlo k poistnej alebo škodovej udalosti. Čím je toto obdobie dlhšie tým vyššiu šancu máte získať bonus za bezškodový priebeh. Opäť, každá poisťovňa má iné podmienky z hľadiska čo považuje za bezškodový priebeh a aké dlhé obdobie musí trvať. Tento systém funguje aj naopak. Ak ste často účastníkom dopravných nehôd alebo nehodových udalostí, poisťovňa môže vyrúbať malus.
  • Technické parametre motora – Výšku poistného ovplyvňuje aj motorový agregát. Čím vyšší výkon (kw) a viac koní, tým vyššia cena PZP. Výkon motora je spojený aj s jeho objemom valcov udávaných v cm kubických resp. v litroch. Výkon motora je taktiež jedným z parametrov, ktorý rozhoduje o výške poplatku za prihlásenie alebo prepis auta.
  • Ďalším faktorom ceny PZP je vek poistníka. K výhodnejšej cene sa môžu dostať starší vodiči, ktorí sú podľa poisťovne rozvážnejší a zodpovednejší. Poisťovňa môže brať do úvahy aj miesto pobytu majiteľa automobilu. Majitelia áut z väčších miest si tak môžu v niektorých poisťovniach kvôli bydlisku zvýšiť konečnú cenu pre poistenie.
  • Zľavu z poistenia môžete dostať aj v prípade ak máte v rovnakej poisťovni uzavretých viacero poistení napr. životné poistenie, poistenie nehnuteľnosti a domácnosti

Po novom umožňuje poisťovňa Union znížiť cenu poistného pre príležitostných vodičov, ktorí ročne najazdia do 5 000 km. Táto zľava platí plošne od 1. júla tohto roku. Dokazovať sa bude jednoducho – fotografiou odometra resp. počítadla kilometrov po uzavretí zmluvy a na konci technického roka. Fotografiu nahráte napr. do mobilnej aplikácie.

Poisťovňa sa tak rozhodla urobiť po vyhodnotení štatistík, podľa ktorých až 300 000 vodičov neurobí väčší ročný nájazd ako 5 tisíc kilometrov (13km/denne). Svoj podiel na zvyšujúcom počte občasných vodičov má mať aj pandémia, počas ktorej viacero vodičov ostalo pracovať doma formou home office. Autám sa tak znížil nájazd a ostali častokrát stáť bez využitia na parkovisku či v garáži. Taktiež sa mení aj správanie vodičov, ktorí chcú pomôcť ekológii a snažia sa využívať ekologicky čistejšie spôsoby dopravy.

Cena PZP závisí od viacerých faktorov a nie je ju možné určiť len na základe značky a typu auta. Do vstupov výpočtu smeruje mnoho premenných. Ak si chcete vypočítať cenu presne pre Váš prípad využite PZP kalkulačku, v ktorej nájdete aj porovnanie cien všetkých slovenských poisťovní.

5/5 - (1 vote)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here