Auto očistite od snehu, inak hrozí pokuta

0
274

V zimnom období sa stretávame s množstvom snehu, ktorý okupuje naše autá. Sneh by sa určite nemal odignorovať . Predtým ako vyštartujete do svojho cieľa musíte si uvedomiť, že Vás čaká povinnosť dôkladného očistenia automobilu od snehovej prikrývky. Zámerne sme spomenuli slovo dôkladne. Mnoho vodičov sa rado hrá na tankistov a odhrnú si od snehu iba predné okno, prípadne iba šoférovú časť. Okrem toho, že nedostatočným výhľadom z vozidla na premávku ohrozuje seba tak je nebezpečenstvom aj pre ostatných účastníkov cestnej premávky.

Očistiť by ste si mali všetky okná kvôli výhľadu na cestu. Takisto je nutné očistiť aj strechu, kapoty a zvyšok auta. Ako bonus môžete brať, že počas čistenia auta od snehu sa Vám stihne vyhriať sedadlo a ohriať motor – nemusíte tak sadať do vymrznutého interiéru.

Ohrozenie seba i ostatných účastníkov premávky

Ako sme už spomínali v radkoch vyššie, neočistením skiel a karosérie auta si koledujete o problém na ceste vo forme slabej viditeľnosti cez okná. Ďalším problémom odfukovanie snehu z prednej kapoty na čelné sklo čo Vám môže spôsobiť problémy s viditeľnosťou na cestu práve v momente keď ju budete potrebovať najviac. Nezabudnite aj na to, že neodhrnutím a neočistením predného skla rapídne znižujete životnosť aj stieračom. Ďalší problém môže nastať pri brzdení kedy sa Vám na čelné sklo nahrnie sneh zo strechy.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


Podobné zníženie viditeľnosti zažívajú aj vozidlá za Vami. Preto sneh na aute v žiadnom prípadne nemožno podceňovať. Najčastejšie zažívame problémy s nedisciplinovanými vodičmi dodávok alebo kamiónov s prívesom, kedy je prístup na strechu auta či návesu komplikovanejší. Ak idete práve za kamiónom ale väčšou dodávkou udržujte si radšej väčší odstup. Z takýchto áut môžu okrem snehu odpadávať aj kusy ľadu, ktoré ľahko poškodia čelné sklo alebo karosériu. V takomto prípade kontaktujte vašu poisťovňu, kde máte uzavreté PZP alebo havarijné poistenie. Ak máte iba PZP je ideálne mať po ruke kamerový záznam alebo svedka nehody, nakoľko je pri zákonných poistkách vymáhanie zložitejšie. Pri havarijnom poistení je to jednoduchšie.

Pokuta za neočistené vozidla

Za kaskadérske šoferóvanie so zasneženým autom Vám hrozí aj pokuta, ktorú Vám môžu bez zaváhania uložiť policajti. Pokutu vo výške 50€ môžete dostať za auto pokryté snehom, neočistené svetlá či nečitateľnú ŠPZ. Lenivosť sa skrátka nevypláca.

Hmlovky počas sneženia, áno či nie?

Zvláštny neduh súčastnosti sa sústreďuje práve v používaní hmlových svetiel. Podľa vyhlášky sa smú používať iba za zníženej viditeľnosti, teda hustého dažďa, hmly a sneženia. Nakoľko majú hmlovky oveľa vyššiu svietivosť ľahko môžu oslepiť vodičov pred Vami, ale aj za Vami. Slúžia na to, aby ste boli pre prichádzajúce vozidlá viditeľný aj za zníženej viditeľnosti. Ak sa k Vám priblíži vozidla zo zadu a zbadá Vás, môžete hmlovku kľudne vypnúť. Hmlovky vypnite aj prípade, že sa dostanete do kolóny. Častou chybou je, že vodič hmlové svetlomety jednoducho zabudne vypnúť a tak s nimi jazdí aj po meste v dobrej viditeľnosti. Pozor, v takomto prípade Vám taktiež hrozí pokuta.

Pripoistením auta predídete nepríjemným prekvapeniam v zimnom období

Zima je charakteristická ako snehom, tak aj väčším množstvom rizík spojenými s poškodením našich áut. Odpadavajúce ľady z áut jazdiacich pred nami, odletujúce kamienky zo sypačov, ktoré rozbíjajú čelné sklá alebo padajúce konáre stromov pod ťarchou snehu. Na všetky tieto riziká sa môžete pripraviť dôsledným poistením. Všetko jednoducho online cez internet. Stačí vyplniť kalkulačku, ktorá Vám vyhľadá ponuky zo všetkých slovenských poisťovní a zoradí ich podľa výhodnosti.

5/5 - (27 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here