Cesta na dovolenku vlastným autom

0
282

Rozhodnutie cestovať na dovolenku svojím autom môže mať viacero dôvodov. Na prvom mieste je najčastejšie ten finančný. Z časových dôvodov môže byť aj úspornejší a zábavnejší. Ak cestujete svojím autom, cestu si naplánujete sami. Tu platí, že aj samotná cesta môže byť cieľom, pretože aj počas nej môžete spoznávať mnoho krajín a navštevovať množstvo zaujímavých miest. Rozhodnutie cestovať vlastným autom môže byť nakoniec nielen výhodné, ale aj nezabudnuteľné dobrodružstvo. Treba sa však na to vopred dobre pripraviť.

Na čo nesmiete pred cestou zabudnúť?

Keďže šťastie praje pripraveným poradíme vám pár tipov, s ktorými dlhú cestu hravo zvládnete.

1. Skontrolujte si technický stav vozidla

Keďže vás čaká dlhá cesta cez množstvo cudzích štátov, odporúčame podstúpiť generálnu kontrolu vozidla. Predídete tak nepríjemnostiam, ktoré vám dokážu nielen skaziť dovolenku, ale aj poriadne predražiť. Dohodnite si vopred termín v autoservise a vyriešte aj tie najmenšie nedostatky ešte na Slovensku.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


2. Doplňte si povinnú výbavu vozidla

Po technickej kontrole je toto druhá najdôležitejšia vec. Skontrolovať, či má vaše auto výstražný trojuholník, výstražnú vestu, rezervnú pneumatiku a najmä lekárničku pred exspiráciou.

3. Kontrola a kópia všetkých dokladov

Bez platných dokladov sa ďaleko nedostanete, preto si už niekoľko dní pred cestou všetky dôkladne prekontrolujte. Týka sa to nielen osobných dokladov, ale aj dokladov od auta. Ďalšia vec, ktorá vám uľahčí život pri strate dokladov či ich odcudzeniu je ich kópia. Urýchlite tým prácu polície a vybavenie ďalších náležitostí.

4. Skontrolujte povinné zmluvné poistenie, havarijné poistenie i cestovné poistenie

Overte si platnosť vašich poistení aj v zahraničí, prítomnosť zelenej karty. PZP si môžete uzatvoriť aj online. V prípade nehody aj tlačivo Správa o nehode. Toto tlačivo sa vypĺňa priamo na mieste nehody v prípade, že sa jedná o malú nehodu, kde  nikto neprišiel o život ani nebol nikto zranený a škoda na majetku nepresiahla 4000€. Ak ste sa s účastníkom nehody dohodli o vine a nemáte podozrenie na požitie alkoholu, políciu volať netreba. Dobrou voľbou je pripoistiť si asistenčné služby, ktoré môžu byť v zahraničí neoceniteľné.

ikona cta modra
PZP POISTENIE ONLINE
– online vybavenie cez internet
– ponuky od všetkých poisťovní
– vybavenie do 10 minút
– najlacnejšie ponuky na trhu
– poistenie vybavíte z pohodlia domova


5. Overte si vaše právo na asistenčné služby

Overte si, či je súčasťou vášho poistenia aj bonus v podobe asistenčných služieb. Prečítajte si, čo všetko vám vaša poisťovňa v tomto balíku ponúka. Zväčša to je zabezpečenie odtiahnutia vozidla či poradenské služby, ako napr. pomoc pri vyhľadaní najbližšieho servisu, pomoc pri vypĺňaní dokladov či tlmočenie komunikácie s políciou.

6. Dopravné predpisy v iných krajinách

Zistite si platnosť dopravných predpisov v krajinách, cez ktoré prechádzate. Napríklad povolené rýchlosti, povinnosť zimných pneumatík či snehových reťazí, povinná výbava auta a iné. Ušetríte tým množstvo peňazí za pokuty.

7. Naplánujte si čerpanie benzínu a prerátajte spotrebu

Na základe spotreby si zhruba načrtnite plán tankovania v krajinách, cez ktoré prechádzate. Zistite si priemernú cenu benzínu, aby vás to pri platení neprekvapilo.

8. Diaľničné známky a dôležité kontakty

Keďže sa väčšinu času presúvame diaľnicou, netreba zabudnúť ani na diaľničné známky. Na škodu nebude ani zapísanie dôležitých kontaktov napr. na záchranné zložky, asistenčné služby či slovenské ambasády.

9. Mapy a navigácia

Nezabudnite si nainštalovať alebo aktualizovať váš navigačný systém, prípadne sa poistite zakúpením papierovej mapy.

10. Stav batérie v navigácii a mobile

Svoje elektronické zariadenia si pred cestou nabite, prípadne zabaľte nabíjacie káble do auta.

4.9/5 - (25 votes)

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here